Vladimír Lederer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Vladimír Lederer
Narození 2. prosince 1893
Uherské Hradiště
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. prosince 1965 (ve věku 72 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

MUDr. Vladimír Lederer (2. prosince 1893, Uherské Hradiště[1]10. prosince 1965) byl český lékař - stomatolog, odbojář a vojenský zdravotník, po druhé světové válce povýšený do generálské hodnosti. Po studiu lékařství se věnoval především stomatologii. Dekretem prezidenta republiky z 25. října 1946 byl jmenován generálem zdravotnictva s účinností od 28. října 1941 přednostou zdravotní služby 3. oblasti.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Uherském Hradišti roku 1893 do rodiny Jana Lederera a Josefy Emilie Ledererové (roz. Dorazilové). Měl tři sestry Miladu, Olgu a Vandu. Vystudoval všeobecné lékařství v Praze a stal se stomatologem. V Praze nadále bydlel, oženil se a měl jediného syna Vladimíra.

Za první světové války operoval na italské frontě. Po vystudování lékařství se věnoval především stomatologii. Roku 1934 se stal přednostou stomatologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze a zároveň zřizoval soukromou zubní ordinaci na Vinohradech. Roku 1939 se začlenil do odbojové organizace Obrana národa, to byl také důvod, kvůli kterému byl roku 1942 odvlečen do tábora ve Straubingu v Německu. Na konci 2. světové války přežil pochod smrti a vrátil se zpět do své vlasti. Krátce po válce byl v čele Vojenské lékařské akademie, tehdy ještě fungující v Praze. Zemřel roku 1965 na podlomené zdraví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Uherské Hradiště
  2. Vojenstvi.cz