Vladimír Lederer

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
gen. zdrav. MUDr. Vladimír Lederer
Narození 2. prosince 1893
Uherské Hradiště
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 10. prosince 1965 (ve věku 72 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

MUDr. Vladimír Lederer (2. prosince 1893, Uherské Hradiště[1]10. prosince 1965) byl český lékař, odbojář a vojenský zdravotník, po druhé světové válce povýšený do generálské hodnosti. Po studiu všeobecného lékařství navazoval kurzem na stomatologii a věnoval se zejména záchovné stomatologii a chirurgii. Dekretem prezidenta republiky z 25. října 1946 byl jmenován generálem zdravotnictva, s účinností od 28. října 1941 přednostou zdravotní služby 3. oblasti.[2]

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodil se v Uherském Hradišti roku 1893 do rodiny Jana Lederera a Josefy Emilie Ledererové (roz. Dorazilové). Byl ze čtyř dětí, jediný syn. Sourozenci Milada, Olga a Vanda. Za první světové války operoval na italské frontě, stejně tak na balkáně a v severní Africe. Poté vystudoval všeobecné lékařství na Lékařské fakultě Univerzity Karlovy v Praze a stal se stomatologem. V Praze od roku 1921 trvale bydlel a pracoval, zde se také oženil. Měl jediného syna, Vladimíra.

Roku 1934 se stal přednostou stomatologického oddělení Ústřední vojenské nemocnice v Praze a zároveň zřizoval soukromou zubní ordinaci v Praze na Vinohradech. Roku 1939 se začlenil do odbojové organizace Obrana národa. Roku 1942 byl odvlečen do pracovního tábora ve Straubingu (DE). Vysvobozením mu byl na konci 2.světové války tzv. pochod smrti, který přežil a vrátil se zpět do své vlasti. Krátce po válce byl v čele Vojenské lékařské akademie, tehdy ještě fungující v Praze. Stal se děkanem. Zemřel roku 1965 na podlomené zdraví.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Uherské Hradiště
  2. Vojenstvi.cz