Račice (zámek)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zámek Račice
pohled od severu
pohled od severu
Základní informace
Sloh empír
Současný majitel eFi Centrum, s.r.o.
Další majitelé Jan Mundy
Poloha
Adresa Račice, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 14851/7-3773 (PkMISSezObr)
Web www.zamekracice.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Zámek Račice je renesanční zámek s empírovými úpravami stojící v obci Račice-Pístovice asi 9 km západně od města Vyškov v údolí říčky Rakovec na úpatí Drahanské vrchoviny.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Byl postaven na místě bývalého hradu z let 1275–1285. Hrad nechaly postavit neteře Kojaty z Hněvína Eufemie a Svatochňa. V roce 1285 se po hradu píše Milota, který byl z rodu erbu rozletité střely – ze Švábenic. Poslední se po tomto rodu uvádí v roce 1307 Vilém, jímž tato rodová větev Švábeniců vyhasla. Hradu poté zmocnil loupežný rytíř Friduš z Linavy, a po obléhání vojsky Jana Lucemburského, které je zaznamenáno i ve Zbraslavské kronice, byl hrad roku 1312 rozbořen. Brzy byl však obnoven a od roku 1346 ho drželi páni z Lipé. Zakrátko ho získali páni ze Šternberka a od roku 1381 držel jeho díl Petr z Kravař. V rodu pánů z Kravař byl i po dobu husitských válek a stal se základnou husitů. Proto byl roku 1422 obléhán a dobyt vojskem olomouckého biskupa Jana Železného.

Roku 1434 seděl na hradě Petr z Konice a roku 1448 Vok V. z Holštejna. Po smrti Jiřího z Kravař připadly Račice Václavu Černohorskému z Boskovic, který je vyženil s jeho dcerou Kateřinou. V roce 1468 byl hrad za česko-uherských válek obsazen vojáky Matyáše Korvína. Boskovicové drželi hrad až do roku 1568, kdy panství koupil Hanuš Haugvic z Biskupic. Ten nechal hrad přestavět na renesanční zámek. Po roce 1620 byl zámek zkonfiskován a vystřídalo se na něm několik majitelů. V 30.letech 19. století byl zámek empírově upraven baronem Mundym. V září 1938 se za všeobecné mobilizace stal zámek sídlem generálního štábu Československé armády.[1] Po roce 1945 sloužil zámek jako rekreační středisko a od roku 1959 je v něm zvláštní škola internátní a odborné učiliště.

V květnu 2017 jihomoravský kraj prodal zámek soukromému vlastníkovi, koncernu e-Finance, který v zámku plánuje v dohledné době vybudovat wellness hotel. Bývalý internát odborného učiliště v předzámčí byl přebudován na turistickou ubytovnu s pokoji a apartmány s celkovou kapacitou 34 lůžek a od konce června 2017 slouží výletníkům a sportovně založeným rodinám při pěším nebo cyklistickém putování po Drahanské vrchovině a Moravském krasu.

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. KNOZ, Tomáš. Zámek Račice. Mezi renesančním dvořanem a romantickým podnikatelem. Dějiny a současnost. Roč. 2016, čís. 5, s. 30-31. ISSN 0418-5129. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]