Sára Saudková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sára Saudková
Sara Saudkova 3.jpg
Rodné jméno Šárka Směšná
Narození 14. dubna 1967 (51 let)
Zábřeh
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Sára Saudková (2017)
Sára Saudková fotografuje děti

Sára Saudková (* 14. dubna 1967, Zábřeh na Moravě) je česká fotografka, manažerka a bývalá dlouholetá přítelkyně fotografa Jana Saudka. Fotografuje od roku 1999. Se synem Jana Saudka Samuelem má čtyři děti – Sáru, Samuela, Jana a Oskara. Žijí v Praze - Hlubočepích, v městské části, kterou Saudková považuje za Prahu s vizáží venkova.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Sára Saudková, původním jménem Šárka Směšná se narodila v Zábřehu na Moravě, je absolventkou Vysoké školy ekonomické v Praze, kterou absolvovala v roce 1990. Vystudovala Výrobně ekonomickou fakultu, obor Ekonomika práce. Právě na vysoké škole se poprvé setkala s dílem Jana Saudka, které ji zaujalo, neboť považovala jeho styl za originální. Chtěla se s ním setkat a tak se rozhodla napsat mu dopis. K jejich setkání došlo v roce 1991. Tehdy jsem za ním přišla s přáním podat mu ruku a poděkovat. No a já přišla a už jsem zůstala, řekla Sára v rozhovoru pro Studentský list.[1]

Tvorba[editovat | editovat zdroj]

Sára Saudková fotografuje převážně akty. Po technické stránce se jedná hlavně o klasické, černobílé fotografie snímané na střední formát. Její tvorba je ovlivněna tvorbou Jana Saudka, u kterého – jak sama říká – se vyučila, neboť není lepší školy. Věnuje se výhradně volné tvorbě – inscenovanými fotografiemi dokumentuje svůj soukromý život – loučení a čekání a to mezi tím: lásky, touhy nebo osamění.

Oslovuje ji tvorba Václava Jiráska, zaniklého Bratrstva, Henriho Cartier-Bressona a Henriho Lartigua.[2]

Projekty[editovat | editovat zdroj]

Výstavy[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. http://www.ilist.cz/clanky/sara-saudkova
  2. Rozhovor, časopis Fotovideo číslo 6/2003

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]