Mojmír Trávníček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mojmír Trávníček
Mojmír Trávníček
Mojmír Trávníček
Narození17. prosince 1931
Vsetín
Úmrtí8. července 2011 (ve věku 79 let)
Povoláníspisovatel, literární kritik, historik, esejista a editor
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mojmír Trávníček (17. prosince 1931 Vsetín8. července 2011 Nový Hrozenkov) byl český literární kritik a editor.

Žil v Novém Hrozenkově a jeho otcem byl řídící učitel v Horní Lidči a spisovatel Jan Evangelista Trávníček (18991981). Vystudoval gymnázium ve Vsetíně a SEŠ ve Zlíně. Po několika létech strávených léčbou tuberkulózy se stal zaměstnancem Okresního úřadu národního zdraví a Okresní národní pojišťovny ve Valašských Kloboukách. V letech 19511991 byl vedoucím dětské ozdravovny v Huslenkách-Kychové.

Od sedmdesátých let publikoval v samizdatu (například v Kritickém sborníku). Sám se podílel na jeho vzniku a patřil mezi nejpilnější opisovače. Zabýval se především katolicky orientovanou literaturou. Byl mimo jiné editorem kritických edic díla Jana Zahradníčka a Bedřicha Fučíka a editorem díla Jana Čepa. Autor řady knižních doslovů a předmluv, hojně publikoval také časopisecky (Akord, Aluze, Box, Host, Proglas, Prostor, Souvislosti, Tvar, Texty…), první recenze zveřejnil v roce 1948 ve Vyšehradu. Publikoval též pod pseudonymem Jan Rolek nebo pod šifrou M. T.

Dopisy, které Mojmíru Trávníčkovi adresoval Bedřich Fučík, byly knižně vydány ve svazku Listovní příležitosti.

U příležitosti 75. narozenin Mojmíra Trávníčka byla v roce 2006 ve Vsetíně uspořádána konference, ze které je na stránkách časopisu Texty zdarma dostupný sborník.[1]

Dne 4. prosince 2007 mu hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš předal ocenění Pro Amicis Musae udělované za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu.

Dne 8. července 2011 zemřel v Novém Hrozenkově.

Dílo (knižně)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] sborník Osobnost Mojmíra Trávníčka v české literatuře, ISBN 80-903010-9-6