Mojmír Trávníček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mojmír Trávníček
Mojmír Trávníček
Mojmír Trávníček
Narození 17. prosince 1931
Vsetín
Úmrtí 8. července 2011 (ve věku 79 let)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Mojmír Trávníček (17. prosince 1931 Vsetín8. července 2011) byl český literární kritik a editor.

Žil v Novém Hrozenkově a jeho otcem byl řídící učitel v Horní Lidči a spisovatel Jan Evangelista Trávníček (18991981). Vystudoval gymnázium ve Vsetíně a SEŠ ve Zlíně. Po několika létech strávených léčbou tuberkulózy se stal zaměstnancem Okresního úřadu národního zdraví a Okresní národní pojišťovny ve Valašských Kloboukách. V letech 19511991 byl vedoucím dětské ozdravovny v Huslenkách-Kychové.

Od sedmdesátých let publikoval v samizdatu (například v Kritickém sborníku). Sám se podílel na jeho vzniku a patřil mezi nejpilnější opisovače. Zabýval se především katolicky orientovanou literaturou. Byl mimo jiné editorem kritických edic díla Jana Zahradníčka a Bedřicha Fučíka a editorem díla Jana Čepa. Autor řady knižních doslovů a předmluv, hojně publikoval také časopisecky (Akord, Aluze, Box, Host, Proglas, Prostor, Souvislosti, Tvar, Texty…), první recenze zveřejnil v roce 1948 ve Vyšehradu. Publikoval též pod pseudonymem Jan Rolek nebo pod šifrou M. T.

Dopisy, které Mojmíru Trávníčkovi adresoval Bedřich Fučík, byly knižně vydány ve svazku Listovní příležitosti.

U příležitosti 75. narozenin Mojmíra Trávníčka byla v roce 2006 ve Vsetíně uspořádána konference, ze které je na stránkách časopisu Texty zdarma dostupný sborník.[1]

Dne 4. prosince 2007 mu hejtman Zlínského kraje Libor Lukáš předal ocenění Pro Amicis Musae udělované za významný, dlouhodobý a podstatný přínos kulturnímu rozvoji regionu.

Dílo (knižně)[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. [1] sborník Osobnost Mojmíra Trávníčka v české literatuře, ISBN 80-903010-9-6