Bohumil Kartous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mgr. Bohumil Kartous, Ph.D.
Narození17. srpna 1977
Kroměříž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagog, autor odborných publikací
Alma materPedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Nuvola apps bookcase.svg Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Bohumil Kartous (vystupuje též jako Bob Kartous,[1] * 17. srpna 1977, Kroměříž) je český politický aktivista, vysokoškolský pedagog a publicista dlouhodobě se zaměřující na téma inovace vzdělávání.

Život[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování Gymnázia Kroměříž roku 1995 vystudoval Fakultu sportovních studií Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, postgraduální studium absolvoval na Fakultě sociálních věd UK v Praze. V letech 20052014 pracoval ve společnosti Scio, kde se podílel na aktivitách v oblasti vnějších vztahů, společenské odpovědnosti a vydávání periodik. Dlouhodobě je spjat se společností EDUin.[2] Od roku 2012 pedagogicky působí na Vysoké škole ekonomiky a managementu v Praze.

Dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménu tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost. V listopadu 2018 představil jakožto mluvčí virtuálně a anonymně fungující skupiny Čeští elfové, která si vytkla za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“.[3] Vystoupil také na několika demonstracích občanského spolku Milion chvilek pro demokracii, včetně shromáždění Je to na nás v červnu 2019 na pražské Letenské pláni,[4] která se stala největší demonstrací pořádanou po roce 1989.

Působí jako expert na vzdělávání v týmu senátora Jiřího Drahoše (nez.). Je odpůrcem státní maturity.[5] Od roku 2020 zastává pozici ředitele Pražského inovačního institutu.[6]

Jeho texty a eseje jsou pravidelně uveřejňovány v českých médiích jako například Hospodářské noviny, MF Dnes, Literární noviny, Britské listy, Rodina a škola.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

  • No Future - Na parním stroji do virtuální reality (Nakladatelství 65. pole, 2019)[7]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČT24 – Bob Kartous (EDUin) o reformě financování školství Dostupné online.
  2. Bohumil Kartous střídá Tomáše Feřteka na místě vedoucího komunikace Dostupné online.
  3. SKOUPÁ, Adéla. Čeští „elfové“ potírají dezinformace a propagandu. Jsou mezi nimi lékaři i vojáci. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-10-30 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
  4. Demonstrace proti Babišovi - LETNÁ - 23. 6. 2019 - Milion chvilek – záznam živého vysílání pořadateli ze spolku Milion Chvilek na YouTube
  5. I bez matematiky je státní maturita zločin. Dostupné online.
  6. Náš tým | Pražský inovační institut. www.prazskyinovacniinstitut.cz [online]. [cit. 2020-12-20]. Dostupné online. (česky) 
  7. Kartous, Bohumil: No Future. www.iliteratura.cz [online]. [cit. 2020-12-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]