Bohumil Kartous

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Mgr. Bohumil Kartous, Ph.D.
Bohumil Kartous (2022)
Bohumil Kartous (2022)
Narození17. srpna 1977 (46 let)
Kroměříž
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípedagog, autor odborných publikací
Alma materPedagogická fakulta Masarykovy univerzity v Brně
Tématapublicistika, vzdělávání a společenské vědy
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Seznam dělSouborném katalogu ČR
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bohumil Kartous (vystupuje též jako Bob Kartous,[1] * 17. srpna 1977, Kroměříž) je český politický aktivista, vysokoškolský pedagog a publicista dlouhodobě se zaměřující na téma inovace vzdělávání.

Život a praxe[editovat | editovat zdroj]

Po absolvování Gymnázia Kroměříž roku 1995[2] vystudoval Fakultu sportovních studií Pedagogické fakulty Masarykovy univerzity v Brně, postgraduální studium absolvoval na Fakultě sociálních věd UK v Praze. V letech 20052014 pracoval ve společnosti Scio, kde se podílel na aktivitách v oblasti vnějších vztahů, společenské odpovědnosti a vydávání periodik. Později pracoval jako tiskový mluvčí a mediální konzultant ve společnosti EDUin.[3][4] Od roku 2012 pedagogicky působí na Vysoké škole ekonomiky a managementu v Praze.

Čeští elfové[editovat | editovat zdroj]

Dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménu tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost. V listopadu 2018 představil jakožto mluvčí virtuálně a anonymně fungující skupiny Čeští elfové, která si vytkla za cíl „boj s internetovými trolly, kteří šíří dezinformace a proruskou propagandu“.[5] Vystoupil také na několika demonstracích občanského spolku Milion chvilek pro demokracii, včetně shromáždění Je to na nás v červnu 2019 na pražské Letenské pláni,[6] která se stala největší demonstrací pořádanou po roce 1989.

Dne 25. února 2023 v podcastu iDnes.cz označil zamítnutí Akčního plánu pro čelení dezinformacím propuštěného vládního zmocněnce Michala Klímy vládou Petra Fialy za chybu a promarněnou příležitost. Podle něj se premiér pouze lekl reakce, kterou tento plán vyvolal (proti záměru státní cenzury „dezinformačních“ webů a finační podpory vybraných médií se postavila například Unie vydavatelů).[7]

Působí jako expert na vzdělávání v týmu senátora Jiřího Drahoše (nez.). Je odpůrcem státní maturity.[8]

Pražský inovační institut[editovat | editovat zdroj]

Od roku 2020 zastává pozici ředitele Pražského inovačního institutu.[9] V červnu 2022 navrhla dozorčí rada Pražského inovačního institutu Kartousovo odvolání z funkce ředitele institutu z důvodu neprůhledného hospodaření této organizace, na které poukázaly dva realizované audity. Odvolání však zamítla správní rada institutu. Po dohodě se správní radou nakonec bylo dohodnuto, že Kartous odstoupí z funkce ředitele Pražského inovačního institutu k 30. září 2022.[10]

Od září 2003 působí jako editor v Britských listech.[11][12]

Jeho texty a eseje jsou pravidelně uveřejňovány v českých médiích jako například Hospodářské noviny, MF Dnes, Literární noviny, Britské listy, Rodina a škola.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

 • No Future - Na parním stroji do virtuální reality (Nakladatelství 65. pole, 2019)[13]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. ČT24 – Bob Kartous (EDUin) o reformě financování školství Dostupné online.
 2. 120 let českého gymnázia v Kroměříži. Redakce Zdeňka Malcherová. Kroměříž: Sdružení rodičů a přátel gymnázia Kroměříž, 2002. 
 3. Bohumil Kartous střídá Tomáše Feřteka na místě vedoucího komunikace Dostupné online.
 4. LinkedIn. Bob Kartous. https://www.linkedin.com/in/bob-kartous-5b472526/
 5. SKOUPÁ, Adéla. Čeští „elfové“ potírají dezinformace a propagandu. Jsou mezi nimi lékaři i vojáci. Aktuálně.cz [online]. Economia, 2018-10-30 [cit. 2019-01-29]. Dostupné online. 
 6. Demonstrace proti Babišovi - LETNÁ - 23. 6. 2019 - Milion chvilek – záznam živého vysílání pořadateli ze spolku Milion Chvilek na YouTube
 7. Marek Zavřel: KONTEXT: Stát má vypínat dezinfo weby, ale musíme hlídat hlídače, míní Kartous, iDnes.cz, 25. 2. 2023
 8. I bez matematiky je státní maturita zločin. Dostupné online.
 9. Náš tým | Pražský inovační institut. www.prazskyinovacniinstitut.cz [online]. [cit. 2020-12-20]. Dostupné online. 
 10. Netransparentní hospodaření. Bohumil Kartous skončí ve vedení Pražského inovačního institutu. E15.cz [online]. [cit. 2022-09-03]. Dostupné online. 
 11. Bob Kartous, Linkedin
 12. Bohumil Kartous, profil, Britské listy
 13. Kartous, Bohumil: No Future. www.iliteratura.cz [online]. [cit. 2020-12-20]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]