Wilhelm Gutmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Wilhelm Gutmann
Wilhel Gutmann
Wilhel Gutmann
Rodné jménoWilhelm Isaak Wolf Gutmann
Narození13. srpna 1826
Lipník nad Bečvou
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí17. května 1895 (ve věku 68 let)
Vídeň
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Místo pohřbeníStarý židovský hřbitov ve Vídni
Povolánípodnikatel
ChoťIda von Gutmann
DětiElsa von Gutmann
Max Gutmann
Rudolf von Gutmann
Rosalie von Gutmann
Moritz von Gutmann
Marianne von Gutmann[1]
PříbuzníDavid von Gutmann (sourozenec)
Julius Mannaberg (synovec)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Wilhelm Isak Wolf rytíř von Gutmann (13. srpna 1826, Lipník nad Bečvou[2]17. května 1895, Vídeň) byl moravský a rakouský podnikatel a průmyslník židovského původu.

Začátky[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm Gutmann pocházel z významné rodiny lipnických Židů, kam se jeho děd přestěhoval z Kolína.[3] Jeho otec obchodoval s textilem. Wilhelm studoval teologiiUhrách,[4] která ho však příliš nezajímala, a tak začal působit nejprve jako vychovatel a později jako vedoucí administrativní pracovník na statku s pivovarem u svého vzdáleného příbuzného. Pak se osamostatnil a začal obchodovat s obilím, příliš se mu však nedařilo. Vše se zlepšilo, až začal obchodovat se sádrou. Později přidal i uhlí, díky kterému zbohatl.

Obchod s uhlím[editovat | editovat zdroj]

Uhlí dovážel Wilhelm do RakouskaHorního Slezska. Zdejší uhlí bylo levnější než domácí uhlí, a proto ho začali hojně odebírat domácí firmy i drobní odběratelé. Prodej uhlí probíhal komisním způsobem.[4] Od roku 1856 začal prodávat uhlí z dolů společnosti Severní dráhy císaře Ferdinanda a později i od dalších těžařů ostravsko-karvinského revíru. S Wilhelmem začal podnikat i jeho mladší bratr David (1834–1912). Později jejich firma „Gebrüder Gutmann“ zakoupila vlastní doly v Horním Slezsku. Uhlí v nich těžené začala pro jeho kvalitu distribuovat po celé monarchii domácnostem. Firma si zakládala na kvalitě svých služeb: odběrateli bylo objednané zboží doručeno do 24 hodin.[4] Firma později také začala distribuovat uhlí vytěžené v uherském Banátu. V šedesátých letech pak bratři Gutmannové natolik zbohatli, že začali investovat do řady jiných průmyslových odvětví.

Úspěchů dosáhlo jejich konsorcium s dalším důlním podnikatelem Ignácem Vondráčkem, společně založili např. společnost Kamenouhelné doly Orlová-Lazy (1867) či Těžířstvo Žofiina jáma v Porubě (1871, Orlová). Podnikatelsky úzce spolupracovali s představiteli bankovní rodiny Rothschildů. Výsledkem jejich kooperace bylo založení Společnosti spojených vítkovických kamenouhelných dolů roku 1871, v němž byly majetkové podíly rozděleny 2 : 3 ve prospěch Gutmannů, a o dva roky později (1873) Vítkovického horního a hutního těžířstva. Do druhého z podniků byly začleněny i Vítkovické železárny. [5]

Wilhelm stál také u založení „Spolku rakouských průmyslníků v hornictví, hutnictví a strojírenství“, který hájil zájmy podnikatelů z těchto oborů.

V roce 1878 pak byli Wilhelm a jeho bratr povýšeni za zásluhy o rozvoj průmyslu do rytířského stavu. Na počátku devadesátých let firma bratří Gutmannů zaměstnávala kolem 50 000 zaměstnanců.[4]

Dcera Elsa, sňatkem s knížetem Františkem I. se stala kněžnou z Lichtenštejna (foto z roku 1910).

Jeho dcera Elsa se roku 1929 provdala za liechtenštejnského knížete Františka I. a stala se tak 13. kněžnou z Lichtenštejna.

Charitativní a ostatní činnost[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm podporoval řadu charitativních podniků. Mimo jiné spoluzaložil židovské učiliště, sám pak založil dětskou nemocnici ve Vídni, ústav pro přestárlé v Lipníku atd.[6]

V letech 1891–1892 byl předsedou Vídeňské izraelitské kulturní obce (Wiener Israelitische Kultusgemeinde).

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Darryl Roger Lundy: The Peerage.
  2. Matriční záznam o narození a obřízce. www.badatelna.eu [online]. [cit. 2017-06-19]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2020-04-01. 
  3. http://freepages.rootsweb.com/~prohel/genealogy/names/misc/gutmann.html - Gutmann Family Genealogy
  4. a b c d ZÁŘICKÝ, Aleš. Velkopodnikatel příklad Heinricha hraběte Larisch-Mönnicha, Josefa Zwierziny a Wilhelma Gutmanna. In: Lukáš Fasora aj. Člověk na Moravě 19. století. Brno: Centrum pro studium demokracie a kultury, 2008. ISBN 978-80-7325-147-5. S. 28–46.
  5. MATĚJ, Miloš; KORBELÁŘOVÁ, Irena; TEJZR, Ludvík. Kulturní dědictví Vítkovických železáren. Ostrava: Národní památkový ústav, územní odborné pracoviště v Ostravě, 2014. S. 136. 
  6. Osobnosti Lipníku F-H

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]