Zblovice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Zblovice
Kaple ve Zblovicích
Kaple ve Zblovicích
Znak obce ZbloviceVlajka obce Zblovice
znakvlajka
Lokalita
Statusobec
Pověřená obecVranov nad Dyjí
Obec s rozšířenou působnostíZnojmo
(správní obvod)
OkresZnojmo
KrajJihomoravský
Historická zeměMorava
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Základní informace
Počet obyvatel40 (2024)[1]
Rozloha4,49 km²[2]
Katastrální územíZblovice
Nadmořská výška438 m n. m.
PSČ671 07
Počet domů45 (2021)[3]
Počet částí obce1
Počet k. ú.1
Počet ZSJ1
Kontakt
Adresa obecního úřaduZblovice 12
671 07 Uherčice u Znojma
obec.zblovice@tiscali.cz
StarostaJan Máca
Oficiální web: www.obeczblovice.cz
Zblovice
Zblovice
Další údaje
Kód obce595161
Kód části obce191574
Geodata (OSM)OSM, WMF
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Obec Zblovice (německy Zblowitz) se nachází v okrese ZnojmoJihomoravském kraji. Žije zde 40[1] obyvatel, čímž se obec řadí mezi obce v Česku s nejnižším počtem obyvatel. Od roku 2002 leží Zblovice na severozápadním okraji krajinné památkové zóny Vranovsko-Bítovsko.

Sousedními obcemi sídla jsou Dešov, Bítov a Vysočany.

Charakteristika[editovat | editovat zdroj]

Leží na jižním úpatí Suché hory (571 m) na skalnaté terase nad meandrovitým údolím řeky Želetavky. Značně zachovaná původní zástavba je řešena jako převážně štítově řazená ulicovka, s původními půllánovými statky na hlavní návsi a domkářskými usedlostmi v boční ulici, jež se malebně svažuje k bezejmenné vodoteči. Návsi dominuje gotizující kaplička postavená ve 20. letech 20. století, obecní budova s obecním úřadem, hasičskou zbrojnicí a prodejnou potravin a malá hasičská vodní nádrž. V krátké navazující ulici se nachází hostinec U Máců s tanečním sálem. K obci náleží samota Peksův mlýn; jediným průmyslovým podnikem je lom na mramor s moderní vápenkou.

Tradičním symbolem obce zobrazeným na pečetích je vinný hrozen.

Stará vápenná pec zv. Babylón

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o obci pochází z roku 1349. Zblovice byly založeny patrně Lichtenburky na jejich lenním bítovském panství poblíž lomů na vápenec (mramor), který se zde pálil na stavební vápno. Odtud pochází i původní název Příblovice, odvozený od příbla – lopaty na vybírání vápna z pece.[4] Jedná se o nejpozději kolonizovanou obec středověkého Bítovska, neboť zdejší půda obklopená lesy není příliš úrodná. Podle německých příjmení původních obyvatel se zdá, že Zblovice byly původně osídleny německým etnikem, každopádně podle nejstaršího urbáře bítovského panství z roku 1612 podle jmen poddaných v něm uvedených patřily Zblovice společně s obcemi Chvalatice a Velký Dešov mezi obce přibližně stejným dílem mezi smíšené, po třicetileté válce došlo na bítovském panství k celkovému počeštění, pouze obce Chvalatice a Lubnice si zachovávaly ráz se silnou německou většinou.[5] Za nejstarší část obce se považuje devět statků s čp. 2 až 10, osazenými podle emfyteutického práva.

V první světové válce padlo 8 občanů Zblovic. V roce 1924 byla postavena silnice směrem na Chvalatice a v souvislosti se zatopením Bítova vodami Vranovské přehrady byl ke katastru obce přičleněn Peksův mlýn a část dvora Vranče (1933). Po roce 1932 zde byla dokonce načas zřízena škola.[4] V roce 1958 byly na kraji obce postaveny budovy JZD a vesnice poprvé spojena se světem autobusovou linkou. Dnes je značná část domů využívána k chalupaření a rekreaci.

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

  • Kaple Panny Marie Růžencové – postavena v roce 1927, na oltáři obraz od Gustava Böhma. Drobná stavba se může pyšnit dvěma zvony; zatímco jeden se našel po skončení druhé světové války, byl zde již instalován druhý.
  • Stará vápenná pec zv. Babylón – technická památka patrně z 19. století
  • soubor staveb drobné sakrální architektury

Přírodní památky[editovat | editovat zdroj]

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích – k 1. 1. 2024. Praha: Český statistický úřad. 17. května 2024. Dostupné online. [cit. 2024-05-19].
  2. Český statistický úřad: Malý lexikon obcí České republiky – 2017. Český statistický úřad. 15. prosince 2017. Dostupné online. [cit. 2018-08-28].
  3. Český statistický úřad: Výsledky sčítání 2021 – otevřená data. Dostupné online. [cit. 2022-04-18].
  4. a b Zblovice. 650 let. 1349-1999. aut. neuv., vyd. OÚ Zblovice 1999.
  5. Sixtus Bolom-Kotari: Hrad Bítov a jeho panství za vlády rodu Jankovských z Vlašimi (1612-1755), Magisterská diplomová práce, Brno 2006, s. 15

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]