Pravice (okres Znojmo)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Pravice
Obecní úřad v Pravicích

Obecní úřad v Pravicích

znak obce Pravicevlajka obce Praviceznakvlajka

status: obec
LAU 2 (obec): CZ0647 594687
kraj (NUTS 3): Jihomoravský (CZ064)
okres (LAU 1): Znojmo (CZ0647)
obec s rozšířenou působností: Znojmo
pověřená obec: Hrušovany nad Jevišovkou
historická země: Morava
katastrální území: Pravice
katastrální výměra: 9,92 km²
počet obyvatel: 332 (2016)[1] (e)
nadmořská výška: 187 m n. m.
PSČ: 671 78
zákl. sídelní jednotky: 1
části obce: 1
katastrální území: 1
adresa obecního úřadu: Pravice 70
67178 Jiřice u Miroslavi
starosta / starostka: Jaroslav Vitouch
Oficiální web: www.obecpravice.cz
E-mail: pravice@obecpravice.cz

Pravice
Red pog.svg
Pravice
Zdroje k infoboxu a částem obce
Commons-logo.svg multimediální obsah na Commons

Obec Pravice (německy Probitz)[2] se nachází v okrese Znojmo, kraj Jihomoravský. Žije zde přibližně 340 obyvatel.

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o existenci osady z roku 1141 je nejistá, další pochází až z roku 1222, kdy je ve vsi připomínán farní kostel. Ves byla dříve nazývána Bravice, německy Prbitz. V roce 1293 postoupila staroboleslavská kapitula své desátky v Pravicích lounskému klášteru, který tu měl patronát. Část osady v roce 1336 koupila abatyše znojemských klarisek Markéta (tomuto klášteru náležela až do roku 1492), druhá část patřila již před rokem 1351 Vilémovi z Oponešic. Tento muž byl pravděpodobným stavebníkem dávno zaniklé pravické tvrze, o které je zmínka v roce 1356. Žil ještě v roce 1385, kdy prodal ves i s tvrzí Janovi z Kostník. Ten prodal nabyté zboží již po pěti letech Přibíkovi z Pravic. V roce 1447 seděl na Pravicích Jan Račický z Pravic, v roce 1466 zase Mikuláš ze Zástřizl. Od té doby není o tvrzi v Pravicích žádná zmínka a proto je víc než jisté, že zanikla někdy brzy poté, za česko-uherských válek. Ves sama se stala součástí nejprve lounského a hrušovanského, později (od roku 1692) fryšavského panství, u něhož zůstala až do zániku patrimoniální správy (1848).

Kostel/kaple Nejsvětější Trojice

Ve vsi není významnějších historických památek, někdejší gotický kostel neznámého patrocinia, připomínaný v r. 1222 a existující ještě v 18. století nahradila v r. [1833] kaple Nejsvětější Trojice, vybudovaná nákladem vídeňského obchodníka P. Fuhrlingera a jeho ženy rozené Hieszové z Pravic.

Zajímavější stavbou, nacházející se několik stovek metrů za hranicí katastru obce, v katastru obce Šanov, je tzv. Emin zámek, vystavěný v r. 1882 majitelem hrušovanského velkostatku hrabětem Eduardem Khuenem-Belassy a pojmenovaném po jeho manželce Emanuele, rozené hraběnce z Althannu. Na výmalbě jeho interiérů se podílel Alfons Mucha, který zde později na přelomu 80. a 90. let 19. století pobýval. Dalším častým hostem hraběcí rodiny zde byl profesor vídeňské university Max Dvořák. Ten na zámečku také zemřel († 8. 2. 1921), pohřben byl v Hrušovanech. Pravická znaková obecní pečeť náleží na Moravě k nejstarším. Pochází z r. 1598, oboustranně vykrajovaný renesanční štít v pečetním poli vyplňuje motiv krojidla, překříženého radlicí a doplněného třemi žaludy a třemi kvítky na stonku bez listů.

Autor navrženého znaku a praporu obce vyloučil převzetí tak běžných symbolů jakými byly na obecních pečetích radlice a krojidlo. Ta byla nahrazena pšeničnými klasy, resp. zelenou barvou, v obecné rovině evokující zemědělský charakter obce. Ze staré pečetě byl jako jediný převzat pouze motiv žaludů. Dvojím způsobem byl připomenut také rod hrabat Khuen-Belassy (červená a stříbrná, resp. červený dvouocasý lev z jejich rodového erbu).

Pamětihodnosti[editovat | editovat zdroj]

Socha svatého Donáta
Související informace naleznete také v článku Seznam kulturních památek v Pravicích (okres Znojmo).

Kultura[editovat | editovat zdroj]

  • Maškarní ples hasičů
  • Josefovská zábava
  • Velikonoční koledování
  • Posezení s důchodci s kulturním programem
  • Pálení čarodějnic – v širokém okolí největší hranice
  • V prosinci chodí Mikuláš s čerty a smrtičkami po domácnostech
  • Mikulášská besídka s programem a balíčky pro děti

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český statistický úřad: Počet obyvatel v obcích k 1.1.2016. Praha. 29. dubna 2016. Dostupné online. [cit. 2016-09-03]
  2. HOSÁK, Ladislav. Historický místopis země Moravskoslezské. Praha : Academia, 2004. 1144 s. ISBN 80-200-1225-7. S. 112.  

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]