Prosička

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Prosička

Vrcholový dřevěný vyřezávaný kříž z roku 2002
Datum vyhlášení 1. května 1988
Kód ÚSOP 1144
Lokalita Borovnice u Jimramova, Jimramov
Výměra 8,43 ha
Seznam CHÚ v okrese Žďár nad Sázavou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Prosička
Green pog.svg
Prosička

Přírodní památka Prosička (někdy uváděná také jako Prosíčka) se nalézá v lese asi 2 km severozápadně od městečka Jimramov v okrese Žďár nad Sázavou.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany je skalnatý hřbet tvořený dvěma skalisky o celkové délce 55 m a výšce až 17 m s rozsáhlým kamenným mořem a suťovými svahy pod skalisky. Území PP je dokladem mrazového zvětrávání rulových hornin v chladných obdobích pleistocénu.

Flóra[editovat | editovat zdroj]

Území PP je porostlé hospodářským lesem s převahou smrku ztepilého, přimísena je borovice lesní (Pinus sylvestris), modřín opadavý (Larix decidua) a ojediněle buk lesní (Fagus sylvatica) a jedle bělokorá (Abies alba). Skály a sutě jsou porostlé lišejníky a mechorosty.

Fauna[editovat | editovat zdroj]

Území PP významným hnízdištěm lesních druhů ptáků, jako je například datel černý (Dryocopus martius), puštík obecný (Strix aluco) a krkavec velký (Corvus corax). Ze savců zde žije rejsek obecný (Sorax araneus), jezevec lesní (Meles meles) a řada dalších druhů.

Využití[editovat | editovat zdroj]

Skalní bloky jsou zpřístupněny po modré turistické značce vedoucí z Jimramova přes Javorek do Odrance a z vrcholu je krásný výhled do údolí říčky Fryšávky. Horolezectví není na skalách povoleno.

Vrchol[editovat | editovat zdroj]

Prostor přírodní památky zaujímá vrcholovou část a část západního svahu stejnojmenného vrchu o nadmořské výšce 739 metrů. Geomorfologicky vrch spadá do celku Hornosvratecká vrchovina, podcelku Žďárské vrchy a okrsku Devítiskalská vrchovina[1].

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Břetislav Balatka, Jan Kalvoda - Geomorfologické členění reliéfu Čech (Kartografie Praha, 2006, ISBN 80-7011-913-6)