Zkamenělý zámek

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Tento článek je o chráněném území ve Žďárských vrších. O dalších místech s tímto názvem pojednává článek Zkamenělý zámek (rozcestník).
Zdroje k infoboxuPřírodní památka
Zkamenělý zámek
Datum vyhlášení 16. dubna 1987
Kód ÚSOP 915
Lokalita Svratka
Výška 700 – 762 m n. m.
Výměra 3,0618 ha
Seznam CHÚ v okrese Žďár nad Sázavou
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Souřadnice
Kód památky 19377/6-995 (PkMISSezObr)
Zkamenělý zámek
Zkamenělý zámek
Přírodní památky v Česku
Zkamenělý zámek

Identifikátory
Kód památky 19377/6-995 (PkMISSezObr)

Skupinové skalisko Zkamenělý zámek leží v Čechách, 3 km východně od Svratky v kraji Vysočina v nadmořské výšce 765 m. Skalní útvar je z východní strany obehnán náspem a dvojitým valem. Od roku 1977 je chráněn jako přírodní památka.

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

Předmětem ochrany je skupina skal a balvanité sutě v jejím okolí jako ukázka mrazového zvětrávání rul na hřbetech Žďárských vrchů v periglaciálních podmínkách pleistocénu. v oblasti skal se nachází fragment přírodě blízkých lesních společenstev smrkových bučin.[1]

Geologie[editovat | editovat zdroj]

Skalní tvary, které se nacházejí na okrajovém hřbetu Borovského lesa, byly vypreparovány mrazovým zvětráváním ve starších čtvrtohorách na pruhu hrubozrnných dvojslídných ortorul svrateckého krystalinika. Skalní bloky jsou podkovovitě uspořádány a dosahují výšky až 10 metrů. Mezi skalami s výraznou deskovitou odlučností bloků, oddělených širokými puklinami, se nachází vnitřní prostor o rozměrech 40 x 16 metrů.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle vykopaných nálezů prováděných v 80. a 90. letech 20. století se vědečtí pracovníci shodli na tom, že se jedná o místo s neolitickým a se slovanským osídlením. Zkamenělý zámek nebyl tvrzí, jak se často soudí, nýbrž hradištěm, v němž se v různých dobách (kamenné, bronzové, železné) vystřídalo mnoho rodinných čeledí.

Název[editovat | editovat zdroj]

Je pravděpodobné, že toto místo bylo pojmenováno v době staroslovanské. Ve starých letopisech se uvádí název "Strahwiow", jenž se asi vztahoval nejen k blízkému potoku, ale i k návršnímu hradišti. Nejpravděpodobnější výklad pojmenování hradiska Karlštejn nebo Kalštejn zní, že bylo utvořeno německým lesním personálem podle velkého holého kamene, tj. holý kámen německy kahl - stejn. Z toho lid pak utvořil Kalštejn.

Původ je tedy nepochybně německý. Odpovídá tomu i zápis ve svratecké farní matrice z doby, kdy na vznikající osadu – dnešní osada Karlštejn (součást obce Svratouch) se zámečkem – bylo přeneseno jméno nejbližšího pojmenovaného místa (hradiska Kalštejna) a kdy se pak pro hradisko ujal název Starý Kalštejn nebo Karlštejn. Název Zkamenělý zámek se objevil až v druhé polovině 19. století, kdy zapracovala lidová fantazie, která viděla v nápadně utvářené soustavě skalisek „zkamenělý“ zámecký útvar (věž, okno, schody, dům atd.).

Archeologický výzkum[editovat | editovat zdroj]

Při výkopech v prostoru Zkamenělého zámku zde bylo nalezeno několik předmětů: úlomky kamenného mlatu, žernov, drtidlo, hlavička zvířete, množství kostí zvířat, železné nasazovací a bodací šipky, velké množství úlomků z hliněných nádob a řada drobných železných předmětů. Většina nálezů se dnes nachází v muzeích v Hlinsku, v Poličce, Svratce a v Chrudimi.

Horolezectví a turistika[editovat | editovat zdroj]

V oblasti skal je na vyznačených úsecích povolena horolezecká činnost v období od 1.července do 28.února.[1] Zkamenělý zámek je dostupný po modře značené turistické cestě, která vede ze severu od železniční zastávky Čachnov na trati Svitavy – Žďárec u Skutče přes evropské rozvodí Labe - Dunaj a lovecký zámeček Karlštejn o od Zkamenělého zámku pokračuje dále na jih ke skalním útvarům Milovské Perničky a Čtyři palice.[2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b c Přírodní památka Zkamenělý zámek [online]. AOPK ČR - regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy [cit. 2018-06-26]. Dostupné online. 
  2. Zkamenělý zámek [online]. Seznam - mapy.cz [cit. 2018-06-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]