Čachnov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Čachnov
Železniční stanice Čachnov

Železniční stanice Čachnov

charakter sídla: osada
domů: 42
PSČ: 539 43
součást obce: Krouna
okres: Chrudim
katastrální území: Čachnov (3,51 km²)
kód části obce: 18171
Čachnov
Red pog.svg
Čachnov
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a částem obce

Čachnov je částí obce Krouna v Pardubickém kraji, v okrese Chrudim. Leží 12 km východně od Hlinska a 4 km severovýchodně od Svratky.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Sousední osada Ruda, starší než Čachnov, vznikla asi již v 15. století, v souvislosti s těžbou železné rudy. Byla, stejně jako Čachnov, součástí Rychmburského panství. Původní obec Čachnov vznikla až v 18. století, v souvislosti se zřízením železného hamru v roce 1733. V roce 1789 zde bylo již 25 domů. V roce 1833 byl Čachnov uveden jako dominikální ves s 20 domy a 126 obyvateli, s panskou myslivnou a střelnicí, Ruda měla 18 domů a 96 obyvatel.

Železnice[editovat | editovat zdroj]

V roce 1896 byla v Čachnově zřízena železniční stanice na nově vybudované lokální železniční trati Žďárec u Skutče – Polička, stanice se stala výchozím bodem na celé Svratecko. V době první republiky byl Čachnov významnou železniční stanicí, v místě byla velká pila firmy Eissler a synové, postavena byla nová škola. V roce 1995 nákladní vozy, které ujely ze stanice Čachnov, způsobily železniční nehodu u obce Krouny. V roce 2011 byla pravidelná osobní doprava zastavena, ale v roce 2013 byla opět obnovena.

Památky[editovat | editovat zdroj]

Lovecký zámeček

Barokní lovecký zámeček nechal postavit hrabě Filip Kinský v roce 1770, při něm byla také obora. Svůj význam zámeček ztratil již záhy, po postavení jiného loveckého zámečku – Karlštejna, 4 km odsud. Když rychmburské panství koupili Thurn-Taxisové, přestali zámeček využívat úplně a změnili jej na myslivnu. Po roce 1945 sloužil a dodnes slouží Východočeským lesům, resp. Lesní správě.

Významné osobnosti[editovat | editovat zdroj]

Na Čachnov jezdíval za rekreací herec Radovan Lukavský.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]