Čtyři palice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Čtyři palice
Čtyři palice, skála Paličatá v zimě
Čtyři palice, skála Paličatá v zimě

Vrchol 730 m n. m.
Poznámka horolezecké terény
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko
Pohoří Žďárské vrchy
Souřadnice
Čtyři palice
Čtyři palice
Hornina rula
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Zdroje k infoboxu
Přírodní rezervace
Čtyři palice
Základní informace
Nadm. výška 635 – 340 m n. m.
Rozloha 37,25 ha
Poloha
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Okres Svitavy, Žďár nad Sázavou
Umístění Březiny u Poličky,
České Milovy
Další informace
Kód 1297
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Přírodní rezervace v Česku

Přírodní rezervace Čtyři palice se rozkládá na rozloze 37,25 ha ve Žďárských vrších nedaleko od vesnice České Milovy.

  • Katastrální území: České Milovy, Březiny u Poličky
  • Nadmořská výška: 628–732 m
  • Výměra: MZCHÚ 37,25 ha, OP: 7,36 ha
  • Rok vyhlášení: 1990

Předmět ochrany[editovat | editovat zdroj]

PR byla vyhlášena pro ochranu rulových skalních útvarů modelovaných mrazovým zvětráváním a obklopených balvanitými sutěmi se zachovalými původními lesními porosty Žďárských vrchů.

Botanika[editovat | editovat zdroj]

Území PR porůstají smrkové bučiny v nichž je vedle smrku ztepilého (Picea abies) výrazně zastoupen buk lesní (Fagus sylvestris). Na balvanitých svazích je vtroušena jedle bělokorá (Abies alba), javor klen (Acer pseudoplatanus) a ojediněle i jilm horský (Ulmus glabra) a na skalách rostou zakrslé borovice lesní (Pinus sylvatica). Bylinný podrost je chudý a tvoří jej zejména brusnice borůvka (Vaccinium myrtillus), šťavel kyselý (Oxalis acetosella), metlička křivolaká (Avenella flexuosa) a kapraď osténkatá (Dryopteris chartusiana). Skály a sutě jsou porostlé pokryvnou vegetací lišejníků.

Zoologie[editovat | editovat zdroj]

Na území PR se vyskytuje bohatá fauna bezobratlých živočichů, z obratlovců zde žije ropucha obecná (Bufo bufo), ještěrka živorodá (Zootoca vivipara) a slepýš křehký (Anguis fragilis). Z ptáků zde žijí běžné lesní druhy ze vzácnějších druhů například sýc rousný (Aegolius funereus), lejsek malý (Ficedula parva) a krkavec velký (Corvus corax).

Bližší popis[editovat | editovat zdroj]

Čtyři palice (730 m n. m.) jsou skupina tří hlavních skalních útvarů (Děvín, Paličatá, Tvrz) a nízkého skalnatého hřebene (Opomenutá). Zvedají se na jihovýchodním okraji lesnatého hřbetu na východ od obce Křižánky. Složeny jsou z pevné dvojslídné ortoruly. V současnosti jsou skály vyhledávány jako cvičný horolezecký terén pro registrované horolezce.

Přístup ke skalám je možný po turistických značkách směrem od Milovy, Křižánek nebo ze Svratky po červené značce přes zámeček Karlštejn, dále po modré značce přes Zkamenělý zámek a Milovské perničky ke Čtyřem palicím.

Skála Paličatá[editovat | editovat zdroj]

Ve středu skupiny stojící hlavní skála, mohutný hranatý útvar s téměř svislou, 30 m vysokou západní stěnou, ukončenou 4 mohutnými bloky – palicemi: jejich spodky tvoří převisy a stropy. Názvy palic zleva: Sfinga, Kobyla, Paličák, Bašta. Názvy štěrbin zleva: Jukadlo, Zásek, Sedánek. 40 m široký podstavec skály tvoří 3 mohutné pilíře. Stěna je v údolní třetině přerušena výraznou římsou, zvanou Ochoz.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]