Přírodní park Bohdalov-Hartinkov

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Přírodní park
Přírodní park Bohdalov-Hartinkov
Přírodní park z cesty mezi Hartinkovem a Vysokou
Přírodní park z cesty mezi Hartinkovem a Vysokou
Základní informace
Vyhlášení1996
Rozloha6265 ha
Poloha
StátČeskoČesko Česko
OkresSvitavy
Souřadnice
Přírodní park Bohdalov-Hartinkov
Přírodní park Bohdalov-Hartinkov
Další informace
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Přírodní park Bohdalov-Hartinkov rozprostírající se v jihozápadní části Zábřežské vrchoviny asi čtyři kilometry severovýchodně od Městečka Trnávka a byl zřízen v roce 1996 Okresním úřadem Svitavy v širším okolí obcí Bohdalov a Hartinkov na celkové ploše cca 6265 hektarů k ochraně esteticky a biologicky hodnotné krajiny s četnými významnými krajinnými prvky. Přírodní park navazuje na sousední přírodní park Kladecko v okrese Prostějov.

Zajímavá krajina je dána i pestrou geologickou stavbou od prvohorních břidlic až po svrchnokřídové usazeniny s vysokým podílem vápníku.

Přírodní park je z velké části lesnatý a tvořený mozaikou polopřirozených a přírodně blízkých luk a pastvin. Menší hodnotná území jsou registrována jako významné krajinné prvky (např. Pěčíkovské stráně, Strážnička, Pramen Teplice). Roste zde mnoho chráněných druhů rostlin (např. hořec brvitý) a vyskytuje se zde mnoho chráněných a zajímavých druhů živočichů (např. mlok skvrnitý, ťuhýk obecný, aj.).

Správa parku[editovat | editovat zdroj]

Státní správu Přírodního parku Bohdalov-Hartínkov vykonává Městský úřad Moravská Třebová, odbor ŽP a Krajský úřad Pardubického kraje, odbor ŽPaZ. O značení pečuje Český svaz ochránců přírody, základní organizace Moravská Třebová.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]