Dářko

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Zdroje k infoboxu
Národní přírodní rezervace
Dářko
IUCN kategorie Ia (Přísná přírodní rezervace)
NPR Dářsko.jpg
Základní informace
Vyhlášení 31.12.1933
Vyhlásil Ministerstvo životního prostředí
Nadm. výška 619 - 642 m n. m.
Rozloha 68,6234 ha
Poloha
Stát ČeskoČesko Česko
Okres Žďár nad Sázavou
Umístění Radostín
Souřadnice
Dářko
Dářko
Další informace
Kód 2473
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Národní přírodní rezervace v Česku

Dářko je národní přírodní rezervace ev. č. 2473 poblíž obce Radostín v okrese Žďár nad Sázavou v nadmořské výšce 619–642 metrů. Oblast spravuje AOPK ČR, regionální pracoviště Správa CHKO Žďárské vrchy.

Důvodem ochrany jsou přirozené rašelinné ekosystémy přechodového vrchoviště s blatkovými bory a rašelinnými smrčinami a ekosystémy minerotrofních ostřicových a bezkolencových luk s fragmenty, typy přírodních stanovišť a druhy, pro které byla vyhlášena EVL Dářská rašeliniště smilkových trávníků přecházejících do opukových strání se společenstvy širokolistých suchých trávníků s výskytem vzácných a ohrožených druhů rostlin a živočichů. Poblíž se nachází rybník Velké Dářko.

Popis lokality[editovat | editovat zdroj]

Nejrozsáhlejší lesní rašeliniště Českomoravské vrchoviny typu přechodového vrchoviště, v němž se ojediněle zachovala rašeliništní společenstva s porostem borovice blatky (Pinus rotundata). Podloží je tvořeno glaukonitickými pískovci a slínovci křídového výběžku Dlouhé meze České křídové tabule, převrstvené kvartérními písčitými a jílovitými pokryvy. Na plochém rozvodí zde dochází k bifurkaci vod do řek Sázavy a Doubravy. Rezervace zahrnuje část rašelinného ložiska Padrtiny, s hloubkou rašelinných vrstev až 8,6 m.

Rostlinná společenstva rašeliniště náleží ke svazu Sphagnion medii, asociací Pino rotundataeSphagnetum a Andromedo polifoliae-Sphagnetum magellanici. Lesní porost tvoří rašelinný bor s významným výskytem borovice blatky. V dřevinné skladbě je dále zastoupena bříza pýřitá (Betula pubescens), smrk ztepilý (Picea abies) a borovice lesní (Pinus sylvestris). Souvislé bylinné patro tvoří rašeliníky (Sphagnum sp.), hojně se zde vyskytují typické vrchovištní druhy rostlin, vesměs patřící mezi chráněné a ohrožené druhy – kyhanka sivolistá (Andromeda polifolia), klikva žoravina (Oxycoccus quadripetalus), suchopýr pochvatý (Eriophorum vaginatum), vlochyně bahenní (Vaccinium uliginosum) aj. V centrální části se nacházejí odvodňovací příkopy odvádějící vodu z rašeliniště, částečně osluněné s řídkým travovitým porostem, plytké do 10 – 15cm, šířka příkopu 100 cm, zpevněné dřevěným bedněním. Rezervace přechází k rybníku Velké Dářko, v jehož zálivu se nacházejí rozsáhlé porosty zblochanu (Glyceria sp.).

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]


Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu Dářko ve Wikimedia Commons