Kostel svatého Vavřince (Rakšice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svatého Vavřince
v Rakšicích
Místo
Stát Česká republikaČeská republika Česká republika
Kraj Jihomoravský
okres Znojmo
Obec Moravský Krumlov
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát Moravský Krumlov
Farnost Moravský Krumlov
Odkazy
Kód památky 32301/7-6592 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Vavřince je římskokatolický chrám v Rakšicích, čtvrti města Moravský Krumlov v okrese Znojmo. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Kostel byl pravděpodobně založen řádem křižovníků s červenou hvězdou ve 13. století, odborná literatura však uvádí původ kostela až kolem roku 1500. Zvláštností kostela je asi 3 m vysoká kamenná schránka na hostie se znakem křižovníků. V roce 2005 prošla stavba rekonstrukcí a bylo zbudováno noční osvětlení. Tvoří přirozený komplex s křížem a sochou sv. Jana Nepomuckého.

Kostel představuje archektonicky hodnotnou gotickou stavbu bez výraznějších pozdějších zásahů, která tvoří dominantu obce[2] Jde o filiální kostel farnosti Moravský Krumlov.[3]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-06-23]. Identifikátor záznamu 143863 : Kostel sv. Vavřince. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Odbor kultury a památkové péče JMK. Kostel svatého Vavřince Moravský Krumlov [online]. Jihomoravský kraj [cit. 2013-06-23]. Dostupné online. 
  3. Farnost Moravský Krumlov