Mstěnice

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Mstěnice
Domy v Mstěnicích
Domy v Mstěnicích
Lokalita
StátČeskoČesko Česko
Zeměpisné souřadnice
Mstěnice
Mstěnice
Další údaje
Kód památky35442/7-3039 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Jak číst infobox Zdroje k infoboxu a českým sídlům.
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Informační panel o Mstěnicích

Mstěnice je archeologická lokalita zahrnující zaniklou středověkou vesnici spolu s tvrzí nedaleko od tehdejší vesnice. Areál se nalézá asi 3 km jihovýchodně od městečka Hrotovice v okrese Třebíč při soutoku Račického (Mlýnského) potoka s říčkou Rouchovankou; s Hrotovicemi je přímo spojuje trasa cyklostezky č. 401. Tehdejší obcí prochází i Naučná stezka Hrotovicko, která má jedno ze zastavení i přímo pod zaniklým hradem Mstěnice.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Podle archeologických nálezů bylo toto místo osídleno již v neolitu, doloženo je slovanské osídlení od 8. století a v druhé polovině 13. století zde vznikla středověká vesnice s tvrzí a předsunutým opevněním a dalšími hospodářskými a obytnými budovami. První písemná zmínka o Mstěnicích pochází z roku 1393.[1]

Vesnice zanikla v roce 1468 za tažení vojsk uherského krále Matyáše Korvína proti českému králi Jiřímu z Poděbrad.[2]

Archeologický výzkum[editovat | editovat zdroj]

Zaniklá vesnice Mstěnice byla vytipována jako lokalita vhodná k archeologickému výzkumu – po jejím zániku nebyly archeologické kontexty ničeny ani pozdějším osídlením, ani intenzivní zemědělskou kultivací. Archeologický průzkum zde probíhal (jako jeden z klíčových výzkumných projektů oddělení historické archeologie Moravského zemského muzea) již od roku 1960, nejprve pod vedením PhDr. Vladimíra Nekudy a později jeho syna Rostislava Nekudy; s odchodem posledně jmenovaného z MZM v roce 2009 zde výzkum skončil, resp. byl zakonzervován. Během téměř 50 let výzkumů byl prozkoumán téměř celý areál středověké tvrze a jejího bezprostředního okolí tvořeného 17 usedlostmi, které vytvářely uzavřenou náves. Poslední významnou akcí na lokalitě byl odkryv pozůstatků středověkého vodního mlýna. Získaný archeologický materiál a dokumentace výzkumu jsou uloženy ve sbírkách Archeologického ústavu Moravského zemského muzea v Brně.

V budoucnu se zde uvažuje o vybudování skanzenu středověké vesnice.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. FABIÁN, Petr. Mstěnice – opevnění nad tvrzí [online]. https://www.hrady-zriceniny.cz/hrad_mstenice_opevneni.htm [cit. 2021-05-22]. [Mstěnice – opevnění nad tvrzí Dostupné online]. 
  2. ŠAROUNOVÁ, Irena. Zaniklá ves Mstěnice existovala už za Velké Moravy. Dnes můžeme obdivovat její pozůstatky. Regiony [online]. 2019-04-12 [cit. 2019-10-08]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Základy mstěnických domů

S historií vesnice návštěvníky seznamují na místě tři naučné panely a o průběhu archeologického výzkumu byly vydány i tři monografie:

  • NEKUDA, Vladimír. Zaniklá středověká osada Mstěnice u Hrotovic na Moravě. 1. vyd. Brno: Moravské museum, 1960. 4 (143–146) s. Separát z Časopisu Moravského musea, společenské vědy, 45, 1960. 
  • NEKUDA, Vladimír. Mstěnice : zaniklá středověká ves u Hrotovic. 1., Hrádek – tvrz – dvůr – předsunutá opevnění. 1. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1985. 268 s. 
  • NEKUDA, Vladimír; NEKUDA, Rostislav. Mstěnice : zaniklá středověká ves u Hrotovic. 2., Dům a dvůr ve středověké vesnici. 1. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 1997. 132 s. 
  • NEKUDA, Vladimír; NEKUDA, Rostislav. Mstěnice : zaniklá středověká ves u Hrotovic. 3., Raně středověké sídliště. 1. vyd. Brno: Muzejní a vlastivědná společnost, 2000. 388 s. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]