Přeskočit na obsah

Biskupská kupa

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Biskupská kupa
Biskupia Kopa

Vrchol889[1] m n. m.
Prominence181 m ↓ jižní sedlo[2]
Izolace4,8 km → Příčný vrch
SeznamyKoruna hor Polska #23
Nejprominentnější hory CZ
Hory Zlatohorské vrchoviny
Poznámkanejvyšší bod Opolského vojvodství
Poloha
StátČeskoČesko Česko
PolskoPolsko Polsko
PohoříZlatohorská vrchovina / Hynčická hornatina
Souřadnice
Biskupská kupa
Biskupská kupa
PovodíZlatý potok, Osoblaha
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biskupská kupa (889 m), někdy též Biskupská kopa (polsky Biskupia Kopa, německy Bischofskoppe), je kopec ležící 2,5 km východně od Zlatých Hor na česko-polské hranici. Je částí Zlatohorské vrchoviny a zároveň i nejvyšším bodem Hynčické pahorkatiny. Patří mezi vrcholy Koruny hor Polska. Na vrcholu kopce stojí nejstarší rozhledna v Jeseníkách.

Biskupská kupa byla od středověku hraniční horou. Od roku 1229 rozdělovala biskupství olomoucké a biskupství vratislavské, po slezských válkách panství Habsburků a Hohenzollernů a v současnosti leží na hranici České republiky a Polska. Česká strana vrcholu katastrálně přísluší k městu Zlaté Hory (okres Jeseník) a jihovýchodní svahy pod obec Petrovice (okres Bruntál).

Přístup[editovat | editovat zdroj]

Na Biskupskou kupu je možné dojít po zelené turistické značce ze Zlatých Hor. Na cestě dlouhé 4 km je ovšem nutno počítat s převýšením kolem 450 m. Mírnější přístup je po Naučné stezce sv. Roch z Petrových Bud. Přes Biskupskou kupu vede také modrá značka z Petrovic k hraničnímu přechodu Zlaté Hory (leží na ní i zřícenina hradu Leuchtenštejn) a červená pohraniční značka. Vzhledem ke vstupu České republiky i Polska do Schengenského prostoru je pohyb po hranici volný.

Rozhledna na vrcholu

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Z vyhlídkové terasy rozhledny se nabízí pohled na rovinaté Polsko, město Zlaté Hory, hřebeny Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Pradědem i nedalekou rozhlednu Zlatý chlum. Ochoz je opatřen několika šipkami ukazujícími na význačné body.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Biskupia kopa na polské Wikipedii.

  1. Geoprohlížeč: Základní topografická mapa ČR 1 : 25 000 [online]. Zeměměřický úřad [cit. 2023-07-29]. Dostupné online. 
  2. Ultrakopce na Ultratisicovky.cz


Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]