Biskupská kupa (rozhledna)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biskupská kupa (rozhledna)
Biskupská kupa
Biskupská kupa
Základní informace
Konstrukce rozhledny zděná
Kóta paty rozhledny 889 m n. m.
Rok vzniku 1898
Světadíl Evropa
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Olomoucký kraj
Souřadnice
Technické informace
Výška stavby 18 m
Počet schodů 95
Stav přístupná
Poznámka
turistická známka č. 468
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biskupská kupa je rozhledna stojící na kopci Biskupská kupa 2,5 km severovýchodně od Zlatých Hor na česko-polské hranici. Jedná se o nejstarší rozhlednu v Jeseníkách.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Na Biskupské kupě stála od roku 1890 nejprve dřevěná vyhlídková stavba. V tomtéž roce v ní byla zřízena první poštovna na území Moravy, o šest let později však neodolala silnému větru. V roce 1898 pak místo ní vyrostla kamenná rozhledna, postavená Moravskoslezským sudetským horským spolkem k 50. výročí panování Františka Josefa I. Právě po císaři dostala své jméno Kaiser Franz Josef Warte. Slavnostní otevření proběhlo 26. srpna 1898.

Po druhé světové válce byla rozhledna ve špatném technickém stavu a zájem o ni upadal. Kvůli své poloze blízko hranic byla později uzavřena, na vyhlídkovou terasu byly nainstalovány antény a dlouhou dobu sloužila jako televizní vysílač. V roce 1990 byla v havarijním stavu.[1] Od 3. srpna 1996 je znovu zpřístupněna a v roce 1998 byla na počest stého výročí postavení věže provedena generální oprava.

V současnosti je přístupná za mírné vstupné od května do října denně, od listopadu do dubna o víkendech a svátcích.

Přístup[editovat | editovat zdroj]

K rozhledně je možné dojít po zelené turistické značce ze Zlatých Hor. Na cestě dlouhé 4 km je ovšem nutno počítat s převýšením kolem 450 m. Mírnější přístup je po Naučné stezce sv. Roch z Petrových Bud. Přes Biskupskou kupu vede také modrá značka z Petrovic k hraničnímu přechodu Zlaté Hory (leží na ní i zřícenina hradu Leuchtenštejn) a červená pohraniční značka. Vzhledem ke vstupu České republiky i Polska do Schengenského prostoru je pohyb po hranici volný.

Výhled[editovat | editovat zdroj]

Z vyhlídkové terasy se nabízí pohled na rovinaté Polsko, město Zlaté Hory, hřebeny Hrubého Jeseníku s nejvyšší horou Pradědem i nedalekou rozhlednu Zlatý Chlum. Ochoz je opatřen několika šipkami ukazujícími na význačné body.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Fotografie rozhledny. itakura.kes.tul.cz [online]. [cit. 2014-01-28]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2016-03-15. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]