Albrecht ze Šternberka a Lukova

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Albrecht ze Šternberka a Lukova
Děti Jiřík ze Šternberka a Lukova
Lacek ze Šternberka a Lukova
Rodiče Zdeněk ze Šternberka na Lukově
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Albrecht ze Šternberka a Lukova byl šlechtic, který pocházel z moravské větve rodu Šternberků.

Jeho otcem byl Zdeněk ze Šternberka na Lukově. Po předčasné smrti svého staršího bratra Ješka se stal jediným dědicem majetku svého otce. Albrecht se poprvé uvádí roku 1397. V této době byl již ženatý s Eliškou z Kravař, která byla dcerou moravského magnáta Lacek z Kravař a Helfštejna. I díky němu patřil Albrecht k nejvlivnější vrstvě moravské šlechty. V listinách se nejčastěji uváděl jako Albrecht ze Šternberka a odjinud z Lukova, ale nazývá se také jako Albrecht ze Zlína. Je pravděpodobné, že snad po smrti svého otce či dříve odešel z hradu Lukova a přesídlil do hradu Zlín. Spory mohly spočívat v politické orientaci a činech jeho strýce Ješka v moravských markraběcích válkách. Albrecht však na své majetkové nároky na Lukově nerezignoval a tento společný hrad získal zpět při vojenské akci. Stalo se tak pravděpodobně roku 1409, protože 25. července tohoto roku se opět tituluje s přídomkem "na Lukově." Albrecht postupně ovládl některé majetky svého strýce, který propadal do stále větších dluhů. Albrecht zemřel předčasně, poslední zpráva o něm je z roku 1412. Listina z 2. února 1413 už hovoří o jeho dětech, jako sirotcích.

Albrecht zanechal po sobě syna Jiříka a Lacka a dceru Markétu, která se provdala za jihočeského velmože Oldřicha z Hradce. Vzhledem k tomu, že děti byly nezletilé, ujal se nad jejich majetkem správy poručník, kterým byl jejich děd Lacek z Kravař a Helfštejna.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • POKLUDA, Zdeněk. Moravští Šternberkové : panský rod rozprostřený od Jeseníků ke Karpatům. Praha: Nakladatelství Lidové noviny, 2012. 354 s. ISBN 978-80-7422-181-1. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]