Miroslav Venhoda

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Venhoda
Základní informace
Narození 14. srpna 1915
Moravské Budějovice
Úmrtí 10. května 1987 (ve věku 71 let)
Praha
Místo pohřbení Břevnovský hřbitov (50°5′9″ s. š., 14°21′7″ v. d.)
Povolání hudební skladatel, dirigent, pedagog, spisovatel a sbormistr
Nástroje varhany
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Miroslav Venhoda (14. srpna 1915 Moravské Budějovice10. května 1987 Praha) byl hudební skladatel a teoretik, dirigent Pražských madrigalistů, interpret renesanční a barokní hudby.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Miroslav Venhoda se narodil v roce 1915 v Moravských Budějovicích, kde se také začal v místní hudební škole vzdělávat u Anny Blatné. V roce 1930 začal pracovat jako varhaník a o rok později se stal sbormistrem studentského hudebního sboru. Od roku 1934 studoval na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze český jazyk, studia ukončil v roce 1938. Současně navštěvoval přednášky muzikologie se Zdeňkem Nejedlým, Josefem Hutterem, Metodem Doležilem a Josefem Bohuslavem Foersterem. Mezi lety 1938 a 1939 studoval na Pontificio Instituto di Musica Sacra v Římě, po návratu pak 1938 působil Venhoda jako sbormistr chlapeckého sboru Schola cantorum v klášteře v Břevnově, tam působil až do roku 1950, kdy byl klášter nuceně zrušen. Učil také na učitelském ústavu hudbu a působil v kostele svatého Jiljí (mezi lety 1940–1945) jako varhaník a sbormistr a následně také v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Strahovském klášteře.

Pamětní deska v Tyršově ulici v Moravských Budějovicích

Po zabrání kláštera nastoupil do Sběrných surovin, kde pracoval až do doby, kdy mu tehdejší ředitel Gramofonových závodů Jaroslav Šeda umožnil pracovat jako hudební redaktor. V roce 1954 se stal sbormistrem dětského sboru Hlahol a o rok později i tamního komorního sboru. V Hlaholu působil do roku 1957, kdy namísto Metoda Doležila nastoupil na místo sbormistra Pěveckého sdružení pražských učitelů. Tam působil do roku 1958, kdy založil soubor Noví pěvci madrigalů a komorní hudby, později byl soubor přejmenován na Pražské madrigalisty. V roce 1967 ukončil spolupráci s Gramofonovými závody a nadále se věnoval madrigalistům. S těmi objel mnoho států světa a následně v roce 1977 se madrigalisté stali jedním z komorních souborů České filharmonie. V roce 1979 ukončil spolupráci s Pražskými madrigalisty a založil Společnost pro starou hudbu. Spolupracoval také s dalšími hudebními soubory. Zemřel při autonehodě v roce 1987.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SÝKOROVÁ, Lucie. Český hudební slovník. www.ceskyhudebnislovnik.cz [online]. [cit. 2020-01-04]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • Miroslav Venhoda, Úvod do studia gregoriánského chorálu. Praha: Vyšehrad 1946

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Miroslav Venhoda na německé Wikipedii.