Kopeček (Žďárské vrchy)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Kopeček
Méně výrazný vrch od jihozápadu, pohled od Rokytna (část Nového Města na Moravě)

Vrchol 821,7 m n. m.
Poznámka nejvyšší bod geomorfologického okrsku Pohledeckoskalská vrchovina
Poloha
Světadíl Evropa
Státy Česko Česko
Pohoří Českomoravská vrchovina / Hornosvratecká vrchovina / Žďárské vrchy / Pohledeckoskalská vrchovina
Souřadnice
Kopeček
Kopeček
Hornina migmatit, ortorula, svor, krystalický vápenec
Povodí Fryšávka, Bobrůvka/Loučka - Svratka
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kopeček (821,7 m n. m.) je zeměpisný název (oronymum) vrchu na úzkém hřbetu mezi Paseckou skálou (818,6 m n. m.) a Pohledeckou skálou (812 m n. m.), v krajině méně výrazný vrchol nad vesnicí Studnice, části Nového Města na Moravě, ze které je poměrně snadno dostupný po neznačené polní a lesní cestě.[1]

Leží 7 900 m jihovýchodně od Devíti skal (836,4 m n. m.), nejvyššího vrcholu Žďárských vrchů.[2] Vrcholová část je zalesněná, vrchol označen žulovým patníkem trigonometrického bodu, také malou mohylou z kamení a dřevěným označníkem. Jihozápadní svahy tvoří pastviny, okraj lesa je rozhledovým místem na jih (směr Nové Město na Moravě) až jihozápad (směr Žďár nad Sázavou).

Vrch tvoří horniny svrateckého krystalinika, zejména dvojslídný migmatitortorula, jihozápadní svahy dvojslídný svor, v oblasti Studnice, vesnice pod vrcholem, také krystalický vápenec moldanubika (paleozoikumproterozoikum).[3]

Pod vrcholovou částí stojí tři sloupy typu VVN (velmi vysoké napětí) s nataženými dráty, které slouží pro testování vlivu námrazy. Sloupy jsou výrazným orientačním bodem.

Na úzkém hřbetu Žďárských vrchů se od vrcholu zhruba 900 m na severozápad (azimut 312°) nachází Pasecká skála (818,6 m n. m.) a asi 2 850 m na jihovýchod (azimut 133°) vrchol Pohledecké skály (812 m n. m.).[4] Vrcholy, včetně „Kopečku“, jsou viditelné v Pohledeckoskalské vrchovině například z lokality nad vesnicí Krátká (vesnická památková rezervace, část městyse Sněžné). Kopeček a Paseckou skálu odděluje na hřbetu sedlo s vrcholem v nadmořské výšce 786,81 m, sedlem je vedena silnice II/354 v úseku SněžnéRokytnoNové Město na Moravě.

Kopeček je nejvyšším vrcholem v geomorfologickém okrsku Pohledeckoskalská vrchovina. Česká státní trigonometrická síť uvádí zaměřený trigonometrický bod (č. 7 triangulačního listu 3317) se stejnojmenným názvem a geodetickým označníkem s nivelací 821,7 m n. m., žulový terénní patník se nachází v zalesněné vrcholové části, z hlediska administrativně správního na katastrálním území Studnice u Rokytna v okrese Žďár nad Sázavou náležejícím do Kraje Vysočina v České republice.[5]

Galerie[editovat | editovat zdroj]


Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Český úřad zeměměřický a katastrální. Základní mapa České republiky: kompozice Studnice a okolí [online]. [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. 
  2. Seznam.cz. Zeměpisná mapa: kompozice Devět skal – Kopeček [online]. Mapy.cz [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. 
  3. Česká geologická služba. Geologická mapa České republiky: přibližně kompozice Studnice a okolí [online]. [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. 
  4. Seznam.cz. Zeměpisná mapa Česka: kompozice s vrcholem Kopeček a okolím [online]. Mapy.cz [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. 
  5. Český úřad zeměměřický a katastrální. Geoportál – Bodová pole: Kopeček (821,7 m n. m.) [online]. [cit. 2017-09-20]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]