Palác Alfa (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Palác Alfa
Palác Alfa - pohled z Kozí ulice
Palác Alfa - pohled z Kozí ulice
Základní informace
Slohfunkcionalismus
ArchitektBohuslav Fuchs
Současný majitelVladimír Hrdina
Poloha
AdresaPoštovská 450/6, Brno-město, ČeskoČesko Česko
UlicePoštovská
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky48170/7-7485 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Palác Alfa je funkcionalistická budova v Brně na rohu ulic Jánská a Poštovská, postavená ve 30. letech 20. století podle návrhu architekta Bohuslava Fuchse. Vnitřní pasáž s ochozovou galerií spojuje obě ulice i s náměstím Svobody. Palác je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie a využití[editovat | editovat zdroj]

Komplex byl postaven stavitelem Františkem Hrdinou na pozemcích, kde dříve stály barokní šlechtické domy Mitrovských a barona von Freyenfelse v dnešní Poštovské ulici. Vytvořením architektonického návrhu byl pověřen významný brněnský architekt Bohuslav Fuchs. Spolu s ním na návrzích pracovala i Technická kancelář Františka Hrdiny, která následně Fuchsův návrh přejala a po menších úpravách přijala za svůj. Stavba byla realizována v několika etapách mezi lety 1930 a 1937, přičemž část pasáže již byla přístupná v únoru 1932, kdy se v kině Alfa v suterénu paláce konalo zahajovací promítání filmu Bílé opojení.

Palác je tvořen dvoupatrovou obchodní pasáží s ochozovou halou krytou proskleným stropem. Na halu ve vyšších patrech navazují obytná křídla se třemi dvory. Ze samotné pasáže vede osm vchodů do cca 160 bytů.

Alfa je v současnosti sídlem brněnského HaDivadla (divadlo se nachází v původních prostorech kina, které bylo v provozu do roku 2003), dále se zde nachází hudební klub Metro Music Bar, kavárna a řada dalších zajímavých míst a obchodů.

Fotogalerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-11-28]. Identifikátor záznamu 161172 : Činžovní dům Alfa. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]