Přeskočit na obsah

Markéta Pánková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
PhDr. Markéta Pánková
Markéta Pánková (10. října 2005)
Markéta Pánková (10. října 2005)
Rodné jménoMarkéta Vrbová
Narození18. září 1954 (69 let)
Uherské Hradiště
Alma materFilozofická fakulta Masarykova Brno
Oborydějiny, dějiny vzdělávání, dějiny vzdělanosti, sociologie, komeniologie, veřejná správa a editace
OceněníArtis Bohemiae Amicis(2018), medaili ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala Za zásluhy a rozvoj kvality vzdělávání(2019), čestné vyznamenání Bene Merito(2019), Medaili J. A. Komenského 1. stupně za svou vynikající činnost  v oblasti vzdělávání(2023), Stříbrná medaile Stichting Comenius Museum in Naarden (2024)
Manžel(ka)Jaroslav Pánek
DětiJiří (1980), Markéta (1985)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Markéta Pánková (* 18. září 1954 Uherské Hradiště), rodným příjmením Vrbová, je česká historička a socioložka komeniologického zaměření. V letech 1979–1992 publikovala pod příjmením Husková. Jejím celoživotním zaměřením je dílo J. A. Komenského, ale její práce zasahuje i do oblasti novodobých dějin a dějin pedagogiky.

Život[editovat | editovat zdroj]

Maturovala na Gymnáziu J. A. Komenského v Uherském Brodě (1973), vystudovala na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně [1], kde získala v r. 1981 doktorát filozofie. Poté působila v Muzeu J. A. Komenského v Uherském Brodě jako vedoucí historicko-komeniologického oddělení a zástupkyně ředitele. Mezi její významné počiny patří koordinace aktivit k oslavám 400. výročí narození Jana Amose Komenského a expozice „J. A. Komenský lidstvu“ ,Spolupráce na koncertním projektu Vivat Comenius s protagonistou Alfredem Strejčkem[2], řízení mezinárodních komeniologických kolokvií (1979-1992) a činnost tajemnice časopisu Studia Comeniana et historica.

Od roku 1993 do roku 2005 pracovala na Ministerstvu školství mládeže a tělovýchovy a Ministerstvu vnitra jako vedoucí oddělení styků s EU v oblasti zahraničních vztahů. Byla delegátkou České republiky v Radě Evropy, OECD a členkou výboru pro integraci do EU. V letech 1999–2005 předsedala nevládní organizaci Unie Comenius. V letech 2005 - 2023 stála v čele Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského . V roce 2006 byla ministryní školství JUDr. Petrou Buzkovou jmenována předsedkyní přípravného výboru mezinárodní konference Odkaz Jana Amose Komenského kultuře vzdělávání (15.–17. 11. 2007), která oslavila 350. výročí prvního vydání Opera didactica omnia. Příspěvky z této konference byly vydány v samostatné publikaci J. A. Komenského Odkaz kultuře vzdělávání.

Nařízením MŠMT v roce 2011 byla Pedagogická knihovna J. A. Komenského spojena s Pedagogickým muzeem J. A. Komenského[3]. Markéta Pánková zmodernizovala tuto instituci a pomocí realizace nových koncepcí zajistila rozvoj muzea a knihovny ve všech směrech činnosti: v oblasti sbírkotvorné, vědecké, informační, publikační, výstavní, vzdělávací i prezentační[4] . V letech 2008-2009 koordinovala vytvoření nové stálé moderní expozice Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě a uspořádala katalogy k expozici v české a anglické verzi. Je také autorkou nebo spoluautorkou řady výstav s komeniologickou tematikou (např. cizojazyčná výstava J. A. Comenius. Vzdělávání pro všechny či populární výstava Komenský v komiksu), aktivně spolupracuje s českými školami a univerzitami v České republice a zahraničí. V letech 2010–2017 zajistila rekonstrukci historické budovy, ve kterých sídlí Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a pozvedla díky schváleným koncepcím jeho odbornou činnost a upevnila jeho prestiž v ČR i v zahraničí.

Na základě politického rozhodnutí vlády České republiky koordinovala v letech 2010-2016 vznik nové expozice Průsečík tragických osudů 1940-1950. Střední Evropa v Památníku Hodonín u Kunštátu (nynější název Památník holocaustu Romů a Sintů na Moravě, který převzalo v roce 2017 Muzeum romské kultury) a stavbu jeho tří budov (budovu dozorců, vězeňský barák a Infocentrum). Státní dotace na vybudování Památníku včetně expozice činila téměř 100 000 000 Kč[5]. Mimo jiné vznikl dokumentační film o výstavbě Památníku[6] a k 79. výročí vypravení hromadného transportu romských mužů, žen a dětí z Romského tábora v Hodoníně u Kunštátu do koncentračního a vyhlazovacího tábora Auschwitz II-Birkenau vznikla televizní reportáž, kde minulost tábora přiblížila historička Markéta Pánková[7] .

V letech 2019-2022 koordinovala Národní oslavy J. A. Komenského 2020-2022 (350. výročí úmrtí J. A. Komenského a 430. výročí narození J. A. Komenského a vznik speciálních webových stránek www.comenius350.cz)[8].

Je autorkou či spoluautorkou řady publikací z oboru dějin školství, učitelstva, vzdělanosti a komeniologie. PhDr. Markéta Pánková pořádá řadu akreditovaných odborných akcí a realizuje mezinárodní konference z dějin školství a komeniologie[9]. Je členkou vědecké organizace Comenius Academic Club[10] se sídlem v New Yorku, současně působí jako výkonná ředitelka Nadačního fondu P. Pittra a O. Fierzové[11], zástupkyní vedoucího redaktora mezinárodního časopisu Historia scholastica[12] , členka mezinárodní redakční rady Croatian Education Sciences, členka edičního týmu pro přípravu Encyclopaedia Comeniana a členka Sdružení historiků České republiky, dále členka vědecké rady Centra pro dějiny vzdělanosti Historického ústavu Akademie věd ČR[13]. Jako členka Emisní komise při Ministerstvu průmyslu a obchodu navrhla a připravila podklady k vydání několika známek České pošty, které připomínají dílo Komenského a významné události českých dějin (výročí ODO, Svět v obrazech / Orbis pictus/ aj.)

Slavnostní odhalení desky zavražděných bojovníků ve Vratislavy
Slavnostní odhalení desky k poctě zavražděných bojovníků za svobodu ve Vratislavi.

Za svou činnost byla vyznamenána několika medailemi J. A. Komenského. Dne 14. září 2023 v prostorách Senátu Parlamentu České republiky obdržela od MŠMT Medaili J. A. Komenského 1. stupně za svou vynikající činnost  v oblasti vzdělávání.[14][15] V říjnu 2018 obdržela cenu Ministerstva kultury Artis Bohemiae Amicis za šíření dobrého jména české kultury v českých zemích a v zahraničí[16].  Obdržela medaili ústředního školního inspektora Tomáše Zatloukala Za zásluhy a rozvoj kvality vzdělávání v květnu 2019. Ve stejném roce také převzala čestné vyznamenání Bene Merito udělované ministrem zahraničních věcí Polské republiky za zásluhy o propagaci Polska v zahraničí. Dne 6. 4. 2024 V Naardenu obdržela prestižní stříbrnou medaili Komenského za spolupráci se Stichting Comenius Museum a Comenius Museum and Mausoleum a šíření odkazu Komenského.

V r. 2020 se stala zástupkyní předsedkyně Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých. Navrhla a realizovala pamětní desku zavražděným bojovníkům za svobodu ve druhé světové válce ve Vratislavi. Pamětní deska byla umístěna na zdi rozsáhlého komplexu vratislavské věznice, v níž byli čeští vlastenci, převážně z Moravy, mučeni a v počtu asi tisíce osob – popravováni. Akce byla pojata jako velká událost česko-polských vztahů, proto se jí zúčastnili velvyslanec ČR v Polsku, rada-vyslankyně Polska v ČR, dolnoslezský vojvoda, vratislavský primátor a řada dalších osobností politického a veřejného života. Kromě mnoha polských účastníků přijelo také několik desítek pozůstalých po osobách popravených ve Vratislavi. Za její působnosti v pozici ředitelky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského obdržela instituce v r. 2019 vzácnou medaili J. A. Komenského (Presidential Comenius Medal) od jedné z nejstarších amerických univerzit Moravian University v Bethlehemu. Za Národní pedagogické muzeum a knihovnu J. A. Komenského Markéta Pánková rovněž předala významným osobnostem z ČR a zahraničí prestižní Medaili J. A. Komenského za šíření odkazu Komenského a rozvoj Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského.[17]

Výběrová bibliografie[editovat | editovat zdroj]

Odborné knihy
Dílo Rok vydání
Jan Amos Komeński w pigulce. Mała encyklopedia czeskiego geniusza stulecia[18] 2022
Jan Amos Komenský a jeho odkaz v Církvi československé husitské[19] 2022
Comenius at a Glance. Small encyklopedia of the Czech genius of the centuries[20] 2022
Dějiny Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského/ součást české kultury vzdělávání[21] 2021
Jan Amos Komenský v kostce. Malá encyklopedie českého génia staletí[22] 2020
„Národní“ školství za první československé republiky[23] 2018
Jan Amos Komenský v českém a světovém výtvarném umění (1642–2016)[24] 2017
Učitel ve střední a jihovýchodní Evropě. Profesionalizace učitelského vzdělávání: historické a systematické aspekty[25] 2015
Odraz 1. světové války ve škole a ve společnosti[26] 2015
Meziválečná školská reforma v Československu[27] 2015
J. A. Komenský v nás[28] 2014
Komenský v nás. Citáty z díla J. A. Komenského jako životní inspirace, studie o něm a rodokmen Komenského[29] 2014
Vzdělávací snahy firmy Baťa – vybrané problémy[30] 2014
Odkaz Jaroslavy Peškové české vzdělanosti[31] 2014
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze 1892–2012[32] 2012
Jan Amos Komenský. Odkaz kultuře vzdělávání[33] 2009
Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě. Malý katalog expozice o dějinách školství[34] 2009
Vzdělávání dívek v Čechách[35] 2009
Komeniolog Martin Steiner. In: Comenii amator atque editor. Opuscula Martino Steiner sexagenario ab amicis eius dedicata. Suplementum ad Bulletin Unie Comenius[36] 2006
Katalog expozice J. A. Komenský lidstvu[37] 1992
Vivat Comenius. Výběr z díla J. A. Komenského[38] 1990
Kapitoly v odborných knihách
Dílo Název kapitoly Rok vydání
Meziválečná školská reforma v Československu Meziválečná školská „příhodovská“ reforma – roviny zkoumání a metodologická východiska 2015
Učitel ve střední a jihovýchodní Evropě. Profesionalizace učitelského vzdělávání: historické a systematické aspekty Počátky učitelského vzdělávání v evropském kontextu – systematické a koncepční metodologické přístupy 2015
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze 1892–2012. Nástin historie Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze 1892–2012. Nástin historie 2012
Przez Kresy i historie po obrzeza polityki. Profesorowi Marcelemu Kosmanowi w pólwiecze pracy naukowej Znaczenie i rola Muzeum Pedagogicznego im. J. A. Komeńsiego w Pradze dla dziejów czesjiego szkolnictwa 2011
v istorii škol'nogo prosveščenija. Jan Amos Komenskij i sovremennyj mir. Matěrialy meždunarodnoj naučno-praktičeskoj konferencii Značenije i rol' «Pedagogičeskogo muzeja ja.A. Komenskogo v Prage 2010
Jan Amos Komenský. Odkaz kultuře vzdělávání Comenius Labyrinth as a Virtual Inspiration (Three Levels of His Presentment) 2009
120 let Muzea Komenského v Přerově a Oslavy Komenského v roce 1892 ve střední Evropě Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze, jeho historie a vazby s Muzeem Komenského v Přerově 2009
Vybrané články
Název časopisu Název článku Rok vydání
Comenius. Journal of Euro-American Civilization John Amos Comenius and the Contemporary World: Recalling the Legacy of the Founder of Modern Pedagogy 2021
Comenius. Journal of Euro-American Civilization The Descendant of J. A. Comenius (The Correspondence of Greta Figulus) 2020
Historia scholastica Gerta Figulusová – „dcera českého národa“ z rodu Komenského: životní příběh pohledem komeniologie 2020
Art and Art Educationˮ. Comenius–Jahrbuch der Deutschen Comenius Gesellschaft Außergewöhnliche Resonanz auf die Konferenz des Pädagogischen Nationalmuseums Prag “Legacy of Comenius 2019
Historia scholastica První mezinárodní komeniologická konference v Baku za podpory Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského 2019
The Great Czech Educator Jan Amos Komensky: A Classic and Modern Approach to Education Universal Educator John Amos Comenius in Global Visual Art 2019
Muzeum: Muzejní a vlastivědná práce Budování Památníku Hodonín u Kunštátu v letech 2011–2017 2018
Děti a mládež národnostních menšin Vzdělávání Romů v historickém kontextu 2017
Židovské listy Pavel Kohn bude žít v našich srdcích (14. 10. 1929 – 18. 6. 2017) 2017
Gender History – to přece není nic pro feministky Magda Bar-Or, židovské dítě Přemysla Pittra 2017
Historia scholastica International Exhibition J. A. Comenius: Education for All in Bethlehem, Pennsylvania 2017
Otečstvennaja i zarubežnaja pedagogika Jan Amos Komenskij v izobrazitelnom iskusstve 2017
Comenius. Journal of Euro-American Civilization John Amos Comenius in Czech and Global Visual Art 2015
Comenius. Journal of Euro-American Civilization John Amos Comenius in Czech and Global Visual Art 2015
Muzeum: Muzejní a vlastivědná práce Pedagogické muzeum otevřelo novou stálou expozici 2009
Společenskovědní předměty, čtvrtletník pro pedaagogy základních a středních škol Mezinárodní vědecká konference Odkaz Jana Amose Komenského kultuře vzdělávání 2008
Angelus Pacis. Sborník prací k poctě Noemi Rejchrtové Jan Amos Komenský ve výtvarném umění 2008
Studia Comeniana et historica Význam Jednoty pro českou vzdělanost. Na okraj k 550. výročí Jednoty bratrské (1457–2007). 2007
Bulletin Unie Comenius Význam Jednoty pro českou vzdělanost. Na okraj k 550. výročí Jednoty bratrské (1457–2007). 2007
Comenii amator atque editor. Suplementum ad Bulletin Unie Comenius Projekt Pampaedia, nová forma prezentace idejí J. A. Komenského 2006
Studia Comeniana et historica Jan Kumpera – komeniolog mezi Plzní, Uherským Brodem a Naardenem 2006
„Třicet let učitele učitelů dějepisu“ Nové směry činnosti Pedagogického muzea J. A. Komenského v Praze 2006
400. výročí narození J. A. Komenského. Sborník příspěvků o průběhu oslav 400. výročí narození J. A. Komenského v roce 1992 Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a jeho vklad k 400. výročí narození J. A. Komenského v r. 1992 včetně aktivit města Uherského Brodu 2004

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. Zápis ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny ze dne 17. února 2017 | Vláda ČR (vlada.cz)
 2. Jan Amos Komenský podle Alfreda Strejčka. Dvojka [online]. 2020-03-29 [cit. 2022-01-27]. Dostupné online. 
 3. DATABAZEKNIH.CZ. Dějiny Národního pedagogického muzea a knihovny J.A. Komenského - Markéta Pánková | Databáze knih. www.databazeknih.cz [online]. [cit. 2022-01-27]. Dostupné online. 
 4. Nové směry činnosti Pedagogického muzea J. A. Komenského. Praha: Západočeská univerzita v Plzni, 2006. S. 350–356. 
 5. Zápis ze zasedání Rady vlády pro záležitosti romské menšiny ze dne 17. února 2017 | Vláda ČR. www.vlada.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
 6. Vznik areálu a expozice Památníku Hodonín u Kunštátu. [s.l.]: [s.n.] Dostupné online. 
 7. Zhruba 1 400 lidí prošlo sběrným táborem pro Romy v Hodoníně. Pietní akce se zúčastnil i Fiala [online]. TV Nova, 18.8.2022 [cit. 2022-08-22]. Dostupné online. 
 8. Národní oslavy výročí Jana Amose Komenského. www.comenius350.cz [online]. [cit. 2022-01-27]. Dostupné online. 
 9. Markéta Pánková – můj život s Komenským - Listy Prahy 1. www.listyprahy1.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
 10. Members | The Comenius Academic Club. comeniusacademicclub.org [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
 11. O Archivu | Archiv Přemysla Pittra. pitter.eu [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
 12. Redakční rada | Historia Scholastica. www.historiascholastica.com [online]. [cit. 2022-01-31]. Dostupné online. 
 13. Historický ústav AV ČR - Centrum pro dějiny vzdělanosti. www.hiu.cas.cz [online]. [cit. 2022-01-31]. Dostupné online. 
 14. Za své celoživotní úsilí v oblasti vzdělávání obdržela Markéta Pánková nejvyšší ocenění ministerstva školství | NPMK. www.npmk.cz [online]. [cit. 2023-09-20]. Dostupné online. 
 15. Ministr Bek předal medaile MŠMT za rok 2023, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2023-09-20]. Dostupné online. 
 16. Ředitelka NPMK Markéta Pánková obdržela významné ocenění, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2022-02-08]. Dostupné online. 
 17. Slavnostní předávání medailí J. A. Komenského, MŠMT ČR. www.msmt.cz [online]. [cit. 2022-01-31]. Dostupné online. 
 18. PÁNKOVÁ, Markéta; SZYMAŃSKA, Kamila. Jan Amos Komeński w pigulce. Mała encyklopedia czeskiego geniusza stulecia. Lešno: Muzeum Okręgowe w Lesznie, Akademia Nauk Stosowanych, 2022. 207 s. ISBN 978-83-61701-34-7. 
 19. BUTTA, Tomáš; PÁNKOVÁ, Markéta; JINDRA, Martin. Jan Amos Komenský a jeho odkaz v Církvi československé husitské. Praha: CČSH a NPMK, 2022. 280 s. Dostupné online. ISBN 978-80-86935-59-1. 
 20. John Amos Comenius at a Glance. Prague: National Pedagogical Museum and Library of J.A. Comenius, 2022. 206 s. ISBN 978-80-86935-55-3. 
 21. Dějiny Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského/ součást české kultury vzdělávání. [s.l.]: [s.n.] ISBN 978-80-86935-55-3. 
 22. Jan Amos Komenský v kostce. Malá encyklopedie českého génia staletí. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2020. 181 s. ISBN 978-80-86935-50-8. 
 23. Národní školství za první československé republiky. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2018. 355 s. ISBN 978-8086935-41-6. 
 24. Jan Amos Komenský v českém a světovém výtvarném umění (1642–2016). Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2017. 268 s. ISBN 978-80-86935-34-8. 
 25. Učitel ve střední a jihovýchodní Evropě. Profesionalizace učitelského vzdělávání: historické a systematické aspekty. Praha: Academia, 2015. 319 s. ISBN 978-8086935-26-3. 
 26. Odraz 1. světové války ve škole a ve společnosti. [s.l.]: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského a Národní institut pro další vzdělávání v nakladatelství Zdeněk Susa, 2015. 172 s. ISBN 978-80-86935-32-4. 
 27. Meziválečná školská reforma v Československu. Praha: Academia, 2015. 326 s. ISBN 978-80-200-2496-1. 
 28. J. A. Komenský v nás. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2014. ISBN 978-80-86935-29-4. 
 29. Komenský v nás. Citáty z díla J. A. Komenského jako životní inspirace, studie o něm a rodokmen Komenského. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2014. 197 s. ISBN 978-80-86935-25-6. 
 30. Vzdělávací snahy firmy Baťa – vybrané problémy. Liberec: Technická univerzita v Liberci, 2014. 139 s. ISBN 978-80-7494-152-8. 
 31. Odkaz Jaroslavy Peškové české vzdělanosti. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2012. ISBN 978-80-86935-17-1. 
 32. Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského v Praze 1892–2012. Nástin historie. Praha: Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského, 2012. 141 s. ISBN 978-80-86935-19-5. 
 33. Jan Amos Komenský. Odkaz kultuře vzdělávání. Praha: Academia, 2009. 827 s. ISBN 978-80-200-1700-0. 
 34. Odkaz J. A. Komenského. Tradice a výzvy české vzdělanosti Evropě. Malý katalog expozice o dějinách školství. Praha: Pedagogické muzeum J. A. Komenského, 2009. 80 s. ISBN 978-80-86935-09-6. 
 35. Vzdělávání dívek v Čechách. Praha: Pedagogické muzeum J. A. Komenského, 2006. 32 s. ISBN 978-80-86935-06-5. 
 36. Komeniolog Martin Steiner. In: Comenii amator atque editor. Opuscula Martino Steiner sexagenario ab amicis eius dedicata. Suplementum ad Bulletin Unie Comenius. Praha: Unie Comenius a Pedagogické muzeum J. A. Komenského v Praze ve spolupráci s PF Univerzity Karlovy, 2006. S. 5–14. 
 37. Katalog expozice J. A. Komenský lidstvu. Uherský Brod: Muzeum J. A. Komenského v Uh. Brodě, 1992. 
 38. Vivat Comenius. Výběr z díla J. A. Komenského. Uherský Brod: Muzeum J. A. Komenského v Uh. Brodě, 1992. 

Poznámky[editovat | editovat zdroj]