Alfred Strejček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Alfred Strejček
Alfréd Strejček.jpg
Narození 24. listopadu 1941 (77 let)
Manžel(ka) Consuela Morávková
Jarmila Nygrýnová
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Štěpán Rak a Alfred Strejček na České Konferenci v Poděbradech při představení Vivat Comenius, 2010

Alfred Strejček (* 24. listopadu 1941 Praha) je český herec, moderátor a recitátor.

Od sedmnácti let se věnoval divadlu. Byl také členem operetního souboru olomouckého divadla (působil na místě druhého basu). Po studiích na brněnské JAMU přesídlil do Prahy, kde působil nejdříve v Divadle Jiřího Wolkera a v experimentálním divadle divadle Maringotka. Brzy se ovšem stal členem souboru Divadla Za branou. Jeho angažmá bylo přerušeno povinnou vojenskou službou. V 70. letech byl angažován v Divadle E. F. Buriana, působil v poetické vinárně Viola. Režisér Otomar Krejča mu ovšem později nabídl místo v Divadle Za branou II., kde zůstal až do roku 1988. Od té doby je na volné noze.

Patří mezi hlavní tvůrce festivalu Ortenova Kutná Hora.

Je nejen interpretem, ale také autorem pořadu o J. A. Komenském Vivat Comenius, který připravoval tři roky. Pořad se hrál už v pěti[zdroj?] jazykových mutacích ve třiceti zemích světa. V roce 2012 vytvořil Pořad o Františku Vladislavu Hekovi, který uvedl na Festivalu F. L. Věka v Dobrušce s violoncellistou Petrem Nouzovským.

Patří i mezi významné a kultivované české moderátory, kde se soustřeďuje zejména na moderování hudebních pořadů a různých kulturních akcí.

V r. 2011 byl A. Strejček jmenován čestným občanem Kutné Hory, kde studoval střední průmyslovou školu, kde hrál studentské divadlo a kam se stále rád vrací.[zdroj?]

Práce pro rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1960 spolupracuje s Československým (dnes Českým) rozhlasem.[1] Rozhlasový archiv obsahuje přes tisíc pořadů, na kterých se podílel. Z některých jeho prací pro Český rozhlas můžeme třeba vybrat roli vypravěče v dramatizacích románů Jaroslava Foglara, Arthura Ransomeho i jiných autorů, na kterých se podílel spolu s Jiřím Hromádko, kytaristou Štěpánem Rakem a dalšími.

Na Dvojce Českého rozhlasu nepravidelně moderuje nedělní Dobré ráno, Česko![1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b KACHLÍK, Pavel. Herec a moderátor Alfred Strejček utekl od parních lokomotiv k divadlu a rozhlasu [online]. Český rozhlas, 2015-03-30 [cit. 2015-04-03]. Dostupné online. 
  2. Herman Melville: První plavba [online]. Český rozhlas, 2016-03-15 [cit. 2016-03-15]. Dostupné online. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]