Jana Drbohlavová

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jana Drbohlavová
Narození 22. listopadu 1940
Praha
Protektorát Čechy a MoravaProtektorát Čechy a Morava Protektorát Čechy a Morava
Úmrtí 28. října 2019 (ve věku 78 let)
Praha
Alma mater Akademie múzických umění v Praze
Manžel(ka) Ladislav Županič
Děti Jan Županič
Rodiče Karel Drbohlav
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jana Drbohlavová (22. listopadu 1940 Praha28. října 2019 Praha)[1] byla česká herečka, bývalá manželka herce Ladislava Županiče, dcera českého fotografa Karla Drbohlava a matka historika Jana Županiče.

Život[editovat | editovat zdroj]

Narodila se v rodině jednoho ze zakladatelů divadelní fotografie Karla Drbohlava. Po absolvování Střední průmyslové škole grafické v Hellichově ulici v Praze 1, absolvovala v oboru fotografie, studovala v letech 1958–1962 na pražské DAMU, kde k jejím profesorům patřili např. Miloš Nedbal, Leoš Spáčil a Libuše Pešková. Mezi její spolužáky patřili např. Josef Abrhám, Petr Čepek, Jiří Krampol, Ladislav Mrkvička, Václav Sloup, Jan Odl, Marie Málková, Helga Čočková, Jana Kasanová, Daniela Šrajerová či Jaroslava Tvrzníková.

Po absolutoriu působila krátce do nuselského Divadla na Fidlovačce a na základě úspěšné role ve hře Sladká Irma (režie Václav Hudeček) dostala několik dalších nabídek na angažmá [2]. Z popudu Oty Ornesta nastoupila v roce 1963 do Městských divadlech pražských. V Divadle ABC působila až do roku 2016, kdy musela z důvodu špatného zdravotního stavu na hereckou kariéru rezignovat.

Byla také známou rozhlasovou herečkou a dabérkou, jež mimo jiné namluvila i několik televizních večerníčků (např. Vepřík a kůzle). Roku 2007 ji Herecká asociace udělila Cenu Františka Filipovského za celoživotní mistrovství v dabingu.

Jana Drbohlavová zemřela ve spánku v Nemocnici Milosrdných sester sv. Karla Boromejského v noci z 28. na 29. října 2019.[3]

Vybrané divadelní role[editovat | editovat zdroj]

Filmografie (výběr)[editovat | editovat zdroj]

Rozhlas[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Zemřela herečka Jana Drbohlavová - Novinky.cz. www.novinky.cz [online]. Dostupné online. 
  2. Marie Valtrová: ORNESTINUM, Slavná éra Městských divadel pražských, Brána, Praha, 2001, str. 138, 191, ISBN 80-7243-121-8
  3. Zemřela herečka Jana Drbohlavová, známá díky roli učitelky v Saxaně. ČT24 [online]. 2019-10-29 [cit. 2019-10-29]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]