Přeskočit na obsah

Ortenova Kutná Hora

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie

Ortenova Kutná Hora je festival, který se koná od roku 1993 na památku básníka Jiřího Ortena na začátku záříKutné Hoře v okrese Kutná Hora ve Středočeském kraji.

Festivalový program, o jehož tvorbu se z velké míry stará herec a recitátor Alfred Strejček, sestává z literárních pořadů, autorských čtení a hudebních vystoupení. Festival pravidelně začíná v pátek večer a končí v neděli dopoledne.

Literární soutěž

[editovat | editovat zdroj]

S festivalem je také spojená stejnojmenná autorská soutěž básnířek a básníků, kteří nepřekročili 22 let (věk, ve kterém zemřel Jiří Orten). Mezi oceněné patří například básníci Jonáš Hájek, Jan Těsnohlídek nebo básnířka Marie Šťastná. Všichni tři později získali také Cenu Jiřího Ortena, která ovšem s festivalem ani se soutěží nijak nesouvisí a uděluje ji vydavatelství Mladá fronta.

Edice První knížky

[editovat | editovat zdroj]

Edice První knížky vznikla z popudu literární historičky Marie Rút Křížkové v roce 2001 (v návaznosti na stejně pojmenovanou edici Františka Halase v nakladatelství Václava Petra, kde v roce 1939 vyšla i prvotina Jiřího Ortena Čítanka jaro). Každý rok v ní vychází jedna debutová sbírka některého z autorů, kteří úspěšně prošli literární soutěží a překročili věk 22 let.

Externí odkazy

[editovat | editovat zdroj]