Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského
Expozice pedagogického muzea
Expozice pedagogického muzea
Údaje o muzeu
Stát ČeskoČesko Česko
Město Praha
Adresa Valdštejnská 161/20, Praha, 118 00, Česko
Zakladatel Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
Založeno 2011
Zaměření Dějiny pedagogiky a školství
Objekty Pedagogické muzeum
Pedagogická knihovna
Zeměpisné souřadnice
Webové stránky
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského (zkr. NPMK, NPMKJAK) je instituce se sídlem v Praze, Valdštejnská 20, která vznikla 1. července 2011 v souladu s Opatřením Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy (čj. 19 018/2011-I/3) začleněním Národní pedagogické knihovny Komenského do muzea s původním názvem Pedagogické muzeum J. A. Komenského.

Muzeum J. A. Komenského[editovat | editovat zdroj]

Pedagogické muzeum ve Valdštejnské ulici

Muzeum J. A. Komenského, které patří mezi nejstarší muzea v České republice, vzniklo v roce 1892 jako výraz snahy českých učitelů o uchování a dokumentování historických tradic českého školství a pedagogiky. Od roku 1991 je státním rezortním muzeem Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. V roce 1996 se sídlem muzea staly historické budovy ze 14. století: Dům U Zlatého slunce a Dům U Zlatého šífu na adrese Valdštejnská 18-20, Praha 1-Malá Strana.

Muzeum je badatelským a dokumentačním centrem orientovaným na dějiny českého školství, pedagogiky, učitelstva a vzdělanosti v návaznosti na život, dílo a odkaz J. A. Komenského. Sbírkový fond tvoří knihovna specializovaná na vývoj českého školství v evropském kontextu, archiv písemností klasiků české pedagogiky (včetně tzv. Slavína), fotoarchiv, sbírka vzácných školních pomůcek včetně školních obrazů, grafických listů, uměleckých tisků, map. Nedílnou součástí je Archiv Přemysla Pittra a Olgy Fierzové.

Pedagogická knihovna J. A. Komenského[editovat | editovat zdroj]

Pedagogická knihovna J. A. Komenského, součást Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, je veřejně přístupnou odbornou knihovnou. Sídlí na adrese Jeruzalémská 957/12, Praha 1 (do roku 2016 na adrese Mikulandská 134/5, Praha 1). Pedagogická knihovna J. A. Komenského se zaměřuje na oblast výchovy, vzdělávání a školství. Své služby nabízí a poskytuje nejen učitelům a studentům pedagogických oborů středních a vysokých škol, ale i studujícím společenskovědních oborů a zájemcům z řad široké veřejnosti.

Pedagogická knihovna vznikla v roce 1919 a jejím hlavním úkolem bylo přispívat ke studiu pedagogiky a československého školství získáváním knižní a časopisecké literatury vhodné ke studiu pedagogiky a jejích věd pomocných, zejména se zřetelem ke školské reformě. Velký důraz byl kladen na získávání moderní pedagogické literatury zabývající se reformou školství. K těmto zásadám se knihovna hlásí i dnes. Mezi speciální sbírky patří sbírka učebnic pro základní a střední školy od začátku 19. století a jedinečná sbírka našich i zahraničních slabikářů, učebních osnov, plánů, učebních textů všech vysokých škol bývalého Československa, po roce 1990 především skript pedagogických fakult, dále sbírky pedagogických časopisů od 30. let 19. století do současnosti. Součástí knihovny je též Sukova studijní knihovna literatury pro mládež, která je největší relativně úplnou sbírkou literatury pro děti a mládež, vydávané na území naší republiky od konce 18. století po současnost.

Památník Hodonín u Kunštátu[editovat | editovat zdroj]

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského bylo na základě usnesení české vlády v březnu 2011 pověřeno vybudováním Památníku romského holocaustu v Hodoníně u Kunštátu. Dne 30. 6. 2016 byly stavební práce na areálu budoucího Památníku Hodonín dokončeny a 19. 7. 2016 byly dostavěné objekty zkolaudovány.

Od ledna 2018 se stalo provozovatelem památníku Muzeum romské kultury.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]