Ferdinand Czeiczner

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ferdinand Czeiczner
Ferdinand Karl Czeiczner
Ferdinand Karl Czeiczner
Narození8. října 1850
Nový Jičín
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí24. dubna 1932 (ve věku 81 let)
Nový Jičín
ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolánípodnikatel a politik
Funkcestarosta
člen zastupitelstva obce
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Ferdinand Czeiczner, křtěný Ferdinand Karl (8. října 1850 Nový Jičín[1]24. dubna 1932 Nový Jičín[2]) byl německý průmyslník a komunální politik v Novém Jičíně, kde byl mimo jiné starostou. Pro svou rodinu nechal postavit honosnou vilu v Husově ulici, kde dnes sídlí Městská knihovna.

Textilní podnikatel[editovat | editovat zdroj]

Pocházel ze starobylé rodiny z Nového Jičína, byl synem soukenického místra Johanna Czeicznera. Po reálce v Novém Jičíně vystudoval textilní školu v Brně, poté sbíral zkušenosti v textilním provozu svého strýce, v roce 1875 převzal firmu svého otce. Z podniku vybudoval prosperující továrnu na vlněné zboží, přikoupil několik budov, zmodernizoval výrobu, zavedl nové metody při manipulaci s prádlem a koncem 19. století převzal i továrnu Heinricha Hosche.

Jeho manželkou byla Rosa Seibertová (1856–1927), která pocházela taktéž z novojičínské továrnické rodiny a angažovala se v německém spolkovém životě v Novém Jičíně. Měli spolu tři dcery, jejichž manželé však nejevili zájem o pokračování tradice v textilním podnikání (jedním z nich byl poslanec Moravského zemského sněmu Maximilian Preisenhammer). Ferdinand Czeiczner proto v roce 1909 prodal svou továrnu švagrovi Karlu Steinbacherovi.

Veřejné působení v Novém Jičíně[editovat | editovat zdroj]

Od roku 1882 byl členem městského zastupitelstva v Novém Jičíně, kde pracoval převážně ve stavební komisi. Jeho hlavní zásluhou bylo vybudování městského vodovodu, na jehož výstavbu osobně dohlížel, s jeho jménem je spojen i vznik spolkového domu (dnešní Beskydské divadlo), školy v Tyršově ulici nebo městských jatek. Několikrát byl zvolen starostou, funkci ale přijal jen na krátké období v letech 1905–1908. Již v roce 1892 obdržel v Novém Jičíně čestné občanství a práce v městském zastupitelstvu se účastnil až do roku 1918. Byl též členem Obchodní a živnostenské komory v Olomouci.

Za první republiky žil v soukromí ve své vile v dnešní Husově ulici, kterou nechal postavit v roce 1909. Svou závětí určil vilu pro kulturní účely, k naplnění odkazu ale došlo až po roce 2001, kdy byla vila adaptována pro potřeby Městské knihovny[3].

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu farnost Nový Jičín
  2. Matriční záznam o úmrtí a pohřbu farnost Nový Jičín
  3. Kol.: Slavné vily Moravskoslezského kraje; Praha, 2008 ISBN 978-8087073-09-4

Literatura[editovat | editovat zdroj]

  • CHOBOT, K.; CHOBOTOVÁ, L.: Místopis města Nového Jičína, I. svazek - Purkmistři a starostové do roku 1945; Nový Jičín, 2013 ISBN 978-80-87632-14-7
  • DOKOUPIL, L., MYŠKA, M.: Biografický slovník Slezska a severní Moravy; Ostrava, 2006

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]