Miloš Budík

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miloš Budík
Miloš Budík
Miloš Budík
Narození 24. srpna 1935 (85 let)
Brno, ČeskoslovenskoČeskoslovensko Československo
Povolání fotograf
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Nuvola apps bookcase.svg Seznam děl v databázi Národní knihovny
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Jeptišky, strojírenský veletrh, Brno, 70. léta 20. stol.

Miloš Budík (* 24. srpna 1935 Brno) je český fotograf. Na konci padesátých let zaznamenal první větší úspěchy na mezinárodních fotografických výstavách a ve stejné době se začal fotografií živit. V polovině šedesátých let Miloš Budík spoluzaložil skupinu VOX – výrazné umělecké sdružení dané dekády.[1] Prakticky celý život po studiích na FAMU prožil v Brně.

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Fotografovat začal v šestnácti letech a již velmi brzy dosáhla kvalita jeho prací mimořádné výše a osobitého rukopisu.[1] Koncem padesátých let začal zasílat na mezinárodní fotografické soutěže amatérské tvorby svá díla. V tehdejším Československu patřil Miloš Budík k nejúspěšnějším fotografům, a to nejen v počtu snímků přijatých na výstavy, ale i v prestižních mezinárodních akcí, kterých se zúčastňoval.[2] Studoval na pražské FAMU, ale studia z rodinných důvodů přerušil a nikdy nedokončil.

Ve svých 25 letech s etablovanými fotografy Karlem Otto Hrubým a Vilémem Reichmannem vytvořil publikaci „Brno“. Knihu doprovází verše Jana Skácela a Ludvíka Kundery. Kvalitou jde o dodnes nepřekonanou publikaci o moravské metropoli.[2]

V roce 1965 vznikla skupina VOX – Miloš Budík, Jan Beran, Antonín Hinšt, Karel Otto Hrubý, Soňa Skoupilová, Vladimír Skoupil a Josef Tichý. Společně vytvářeli výstavní soubory, např. Variace, nebo Svět absurdit. V té době pracoval Miloš Budík pro časopis Host do domu, bulletin Dokořán a nastoupil do redakce časopisu Věda a život. Zde se věnoval dokumentární fotografii. Při dokumentární práci na fotografiích operace srdce spolupracoval s kardiochirurgem Janem Navrátilem.

Po rozpadu uskupení VOX v sedmdesátých letech se Miloš Budík zabýval krajinářskou fotografií. Zaměřil se především na fotografie z oblasti Vysočiny. Nechával se ovlivnit tvorbou svých přátel Karlem Otto Hrubým a Milošem Spurným. Mimo krajinářskou tvorbu se zúčastňoval se fotografických soutěží jako porotce.[3] Vytvořil také portrétní galerii osobností literatury, divadla, lékařství, vědy a sportu. Jeho autorské fotografie jsou zastoupeny v mnoha umělecko-historických sbírkách u nás i v zahraničí. Fotografické dílo Miloše Budíka patří k tomu nejlepšímu, co bylo v československé fotografii vytvořeno.[4] K pětasedmdesátým narozeninám Miloše Budíka uspořádal Dům umění města Brna výstavu Rozhovor o světle. Kurátor Lukáš Bártl připravil výběr nejdůležitějších období Budíkovy tvorby.[5]

Publikace[editovat | editovat zdroj]

 • Brno – Karel Otto Hrubý,Vilém Reichmann, Miloš Budík, Brno 1964
 • Brno v 80 barevných fotografiích – Miloš Budík, Eva Samková, Praha 1976
 • Kraj plný slunce – Karel Otto Hrubý, Karel Blažek, Miloš Budík, Brno 1977
 • Státní filharmonie – Miloš Budík, Brno 1977
 • Janáček a Hukvaldy – Miloš Budík, Bohumír Štědroň, Jiří Fukač, Praha 1984
 • Jihomoravský kraj – Karel Blažek, Miloš Budík, Miroslav Myška Brno 1988
 • Bomby nad Brnem – Miloš Budík, Milena Flodrová, Zdeněk Muller et al., Brno 2005

Galerie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

 1. a b MILOŠ, Budík. Miloš Budík - Rozhovor o světle [online]. [cit. 2011-01-31]. Dostupné online. (česky) 
 2. a b LUKÁŠ, Bártl. Miloš Budík - Rozhovor o světle. [s.l.]: Porta, 2010. 
 3. [cit. 2011-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2009-05-12. (česky) 
 4. Ceny města Brna - Statutární město Brno: [online]. Statutární město Brno [cit. 2011-01-31]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2011-01-23. (česky) 
 5. Brno: Fotograf Miloš Budík rozmlouvá se světlem [online]. [cit. 2011-01-31]. Dostupné online. (česky) [nedostupný zdroj]

Literatura[editovat | editovat zdroj]

 • Kdo je kdo = Who is who : osobnosti české současnosti : 5000 životopisů / (Michael Třeštík editor). 5. vyd. Praha: Agentura Kdo je kdo, 2005. 775 s. ISBN 80-902586-9-7. S. 66–67. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]