Jan Navrátil (lékař)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Jan Navrátil
Narození 26. ledna 1909
Melk
Úmrtí 1992 (ve věku 82–83 let)
Vídeň
Místo odpočinku Ústřední hřbitov
Alma mater Masarykova univerzita
Zaměstnavatel Vídeňská univerzita
Ocenění Řád republiky
Čestný prsten města Vídně
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Prof. MUDr. Jan Navrátil, DrSc., dr. h. c. (německy Johann Navratil, 26. ledna 1909 Neu Spielberg [Nový Špilberk[1]] u Melku, Dolní Rakousy1992 Vídeň) byl česko-rakouský lékař, profesor, chirurg a mezinárodní průkopník na poli kardiochirurgie.

Život[editovat | editovat zdroj]

Se svými českými rodiči se po 1. světové válce, roku 1919, přestěhoval z Dolních Rakous nejprve do Košic a roku 1923 do Brna, kde také získal své vzdělání (vystudoval gymnázium a Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity). Od roku 1953 se začal zabývat operacemi srdce, roku 1954 byl jmenován profesorem chirurgie.

Stal se přednostou Druhé chirurgické kliniky Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně a roku 1967 byl jmenován šéfem Druhé chirurgické kliniky ve Všeobecné nemocnici ve Vídni, aby zde mimo jiné vybudoval moderní kardiochirurgii[2] a kde také počítal s lepšími možnostmi výzkumu kardiomedicíny. Jeho přestěhování do Vídně, v tehdy tak nadějném uvolňování studené války, znamenalo po náhlém nečekaném potlačení pražského jara z roku 1968 a po něm následující normalizaci v 70. letech, také značně bolestné odloučení od jeho dosavadního působiště v „jeho“ brněnské srdeční klinice. Zemřel jako 83letý ve Vídni, byl však pohřben na Ústředním hřbitově v Brně. Roku 2009 byl posmrtně jmenován čestným občanem města Brna; dům, ve kterém bydlel, zdobí pamětní deska.

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Vyznamenání[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

V tomto článku byl použit překlad textu z článku Johann Navratil (Mediziner) na německé Wikipedii.

  1. http://aut.nkp.cz/jk01082754
  2. 24. Oktober 1967: Professor Navratil bei Bürgermeister Marek
  3. prazskyhradarchiv.cz [online]. prazskyhradarchiv.cz, [cit. 2012-10-04]. Kapitola položka 406. Dostupné online. (pdf, česky)