Ohnišovská pahorkatina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Ohnišovská pahorkatina
Nejvyšší bod 618 m n. m. (Na Vartě)

Nadřazená jednotka Náchodská vrchovina
Sousední
jednotky
Hronovská kotlina, Sedloňovská vrchovina, Červenokostelecká pahorkatina, Krkonošské podhůří, Orlická tabule, Levínská vrchovina/Wzgórza Lewińskie/Lewiner Bergland, Žamberská pahorkatina
Podřazené
jednotky
Bohdašínská vrchovina, Vrchovinská vrchovina, Bysterská vrchovina, Skuhrovská vrchovina, Kvasinská pahorkatina

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Polsko Polsko
Povodí Labe

Ohnišovská pahorkatina je geomorfologický okrsek Náchodské vrchoviny, kterou tvoří společně s Hronovskou kotlinou, Červenokosteleckou pahorkatinou a Sedloňovskou vrchovinou. Nejvyšším vrcholem Ohnišovské pahorkatiny je kopec Na Vartě, který se nachází v Bohdašínské vrchovině.

Popis[editovat | editovat zdroj]

Ohnišovská pahorkatina se skládá z těchto podokrsků:

Ohnišovská pahorkatina se táhne jako Bohdašínská vrchovina od obce Babí (která je součástí Náchoda) pod západním okrajem Dobrošovské vrchoviny a poté Dobřanské vrchoviny (podokrsky Sedloňovské vrchoviny) až k údolí Janovského potoka. Na východě je Bohdašínská vrchovina oddělena pásem Vrchovinské vrchoviny od Orlické tabule.

Vrchovinská vrchovina se táhne od severu od údolí obce Vysokov, kde sousedí s Krkonošským podhůřím (s jeho Kocléřovským hřbetem), mezi Orlickou tabulí a Bohdašínskou a posléze Bysterskou vrchovinou, kterou je ohraničena i na jihu mezi obcemi Bačetín a Domašín (částečně hranici tvoří údolí Brtevského potoka).

Bysterská vrchovina vyplňuje prostor mezi Dobřanskou vrchovinou a Orlickou tabulí (podokrskem Dobrušský úval) a na jihu je ohraničena Skuhrovskou vrchovinou a Kvasinskou pahorkatinou zhruba v údolí říčky Dědina.

Skuhrovská vrchovina a Kvasinská pahorkatina se táhnou od Bysterské vrchoviny na jih podél Uhřínovské vrchoviny (podokrsek Sedloňovské vrchoviny) a to tak, že Skuhrovská vrchovina s ní bezprostředně sousedí, zatím co Kvasinská pahorkatina vyplňuje prostor mezi Skuhrovskou vrchovinou a Orlickou tabulí. Na jihu jsou obě ohraničeny Žamberskou pahorkatinou; hranice probíhá na východ od Rychnova nad Kněžnou údolím Javornického potoka, resp. Liberského potoka u Liberku.

Reference[editovat | editovat zdroj]

Geoportál ČÚZK - http://geoportal.cuzk.cz

Šebesta, D.: Geomorfologické poměry povodí Olešenky. In: Východočeský sborník přírodovědný - Práce a studie 12 (2005), s. 15 - 28 (ISBN: 80-86046-75-3),