Bludov (hrad)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Bludov
Zbytky sklepa
Zbytky sklepa
Základní informace
Sloh gotický
Výstavba 13. století
Poloha
Adresa Na Starém zámku, Bludov, ČeskoČesko Česko
Souřadnice
Bludov
Bludov
Další informace
Rejstříkové číslo památky 19636/8-834 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Bludovský hrad[1][2][3][4] byl středověké sídlo a opevnění. Během 19. století byly kameny ze zříceniny použity k výstavbě nové zpevněné cesty z Bludova přes Bludoveček do Šumperka. Jeho zbytky jsou chráněny jako kulturní památka České republiky.[5]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Bludovský hrad byl založen Bludem z Bludova, legendárním praotcem Žerotínů. Místo bylo opevněno Bludem III. ve třináctém století. Hrad byl vypálen uherským vojskem během česko-uherských válek.

Přítomnost[editovat | editovat zdroj]

Z hradu se dochovaly drobné zbytky sklepů a hradní příkop. Statek, který zásoboval hrad, je dnes znám jako Bludoveček. Parcela pod bývalým hradem je vlastněna potomky zakladatele, rodinou Mornstein-Zierotin.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. PLAČEK, Miroslav. Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí. 2. vyd.. vyd. Praha: Libri, 2007. ISBN 978-80-7277-338-1. (anglicky) 
  2. PLAČEK, Miroslav. Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku. 2. vyd.. vyd. Praha: Nakl. Libri, 1999. ISBN 80-85983-72-9. (anglicky) 
  3. http://www.bludov.cz/O-Bludove/Pametihodnosti-obce-Bludov%7CBludovsky-hrad.html The page on Bludov village referring to the castle
  4. BŘEZINA, Jan. Paměti obce Bludova. Bludov: own expense, 1926. (anglicky) 
  5. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-04-18]. Identifikátor záznamu 130414 : Hrad, archeologické stopy. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]