Kostel svaté Kateřiny (Starovičky)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel svaté Kateřiny
ve Starovičkách
Starovičky church crop.jpg
Místo
StátČeskoČesko Česko
KrajJihomoravský
OkresBřeclav
ObecStarovičky
Souřadnice
Základní informace
Církevřímskokatolická
Provinciemoravská
Diecézebrněnská
Děkanáthustopečský
FarnostStarovičky
Statusfarní kostel
Další informace
Kód památky46260/7-1728 (PkMISSezObrWD)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svaté Kateřiny je římskokatolický chrám ve Starovičkách okrese Břeclav. Jde o farní kostel římskokatolické farnosti Starovičky. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

První písemná zmínka o kostelu pochází z 13. století, to ostatně připomíná románský tvar kostelíku. V 15. století byla na románském jádře postavena gotická stavba a po roce 1848 byla provedena barokní úprava.[2][3][4]

Stavební podoba[editovat | editovat zdroj]

Kostel je částečně orientovaná jednolodní zděná stavba obdélného půdorysu s odsazeným kněžištěm s polygonálním závěrem. K jižní straně kněžiště je přistavěna sakristie na obdélném půdoryse. K jižní mu okapovému průčelí je přisazena kaple. V průčelí je osově přisazena románská hranolová věž zakončena stanovou střechou ukončenou hrotnicí s makovicí a dvojitým křížem. Vstup s kamenným ostěním je veden plochostropým podvěžím do podkruchtí. Loď a kněžiště jsou zastřešeny sedlovou střechou, nad závěrem kněžiště je zvalbená. Sakristie má střechu valbovou, kaple má střechu sedlovou. Nad věžovým vchodem je segmentově zaklenuté okno a ve zvonovém patře po obvodě je po jedné okenní ose. nad oknem je kruhový hodinový ciferník. Věž i loď mají profilovanou korunní římsu.

Kněžiště, které je zaklenuto křížovou žebrovou klenbou, je otevřené vítězným obloukem s půlkruhovým zaklenutím do lodi. Žebra jsou klínová vyžlabená a sbíhají se do kruhových svorníků s reliéfy. Loď je zaklenuta třemi poli valené klenby s lunetovými výsečemi s vytaženými hřebínky, také v podkruchtí je valená klenba. Kruchta je nasazena na trojici arkádových oblouků, které jsou neseny dvojicí toskánských sloupů a postranními pilíři s římsovou hlavicí. kaple má křížovou klenbu.[5][6][4]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2019-02-07]. Identifikátor záznamu 158755 : Kostel svaté Kateřiny. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. Starovičky. www.slovacko.cz [online]. [cit. 2019-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2019-03-26. 
  3. Památky a turistické zajímavosti - Starovičky. www.starovicky.cz [online]. [cit. 2019-03-26]. Dostupné v archivu pořízeném z originálu. 
  4. a b Když slaví Kateřina, jižní Moravě vládnou ženy. blanensky.denik.cz. 2009-11-25. Dostupné online [cit. 2019-03-26]. 
  5. Evidenční list :farní kostel sv. Kateřiny. iispp.npu.cz [online]. [cit. 2019-03-26]. Dostupné online. 
  6. Památkový katalog - 1000158755 - kostel sv. Kateřiny. pamatkovykatalog.cz [online]. [cit. 2019-03-26]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]