Kostel svatého Filipa a Jakuba (Zlín)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Jump to navigation Jump to search
Kostel svatého Filipa a Jakuba
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Zlínský
Obec Zlín
Souřadnice
Kostel svatého Filipa a Jakuba
Kostel svatého Filipa a Jakuba
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze olomoucká
Děkanát Zlín
Farnost Zlín – sv. Filip a Jakub
Status farní kostel
Architektonický popis
Stavební sloh klasicismus, baroko, novogotika
Výstavba 18001807
Specifikace
Výška 48 m
Umístění oltáře jih
Odkazy
Adresa Sadová 149
760 01 Zlín
Ulice Sadová
Oficiální web http://www.farnostzlin.cz
Kód památky 50903/7-8953 (PkMnMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Filipa a Jakuba se nachází v centru města Zlína. Je farním kostelem místní římskokatolické farnosti. Původní kostel z konce 14. století byl několikrát přestavován. K zásadní přestavbě došlo na počátku 19. století, kdy byla změněna orientace kostela z východní na jižní, a to z důvodu jeho nedostačující kapacity a nemožnosti rozšířit původní kostel východním směrem. Věž kostela při tom zůstala na původním místě. Kostel byl v letech 1819 a 1849 zasažen ničivými požáry, při obou vyhořela celá střecha a poškozena byla také věž. Její nynější podoba pochází z období po druhém požáru ve 2. polovině 19. století.

Koncem 70. let byl obraz patronů kostela svatých Filipa a Jakuba od malíře Josefa Kesslera z roku 1876 nahrazen mozaikou od výtvarníka Antonína Kloudy.

Kostel svatého Filipa a Jakuba je původní zlínský kostel, který se stavěl v letech 1390 až 1420. Kdysi byl kolem kostela velký hřbitov, který patřil k nejstarším hřbitovům ve Zlíně.

Zvony[editovat | editovat zdroj]

Původní zvony byly za první světové války zabaveny pro válečné účely a v roce 1920 byly ve Vítkovicích vyrobeny dva ocelové zvony: Filip a Jakub a Panna Maria, které mohly být zakoupeny díky sbírkám mezi věřícími, ale také díky finančním darům Tomáše Bati, majitele panství hraběte Haupta a krajanů žijících v zámoří.

Vítkovické zvony začaly na konci 20. století korodovat a jejich zvuk již nebyl tak čistý. Proto byla uspořádaná mezi věřícími sbírka, ve které se získaly finanční prostředky na dva nové zvony. První je zasvěcen svatému Cyrilu a Metoději a váží 900 kilogramů, druhý má hmotnost 345 kilogramů a zasvěcen je svaté Zdislavě.

Hlavní výjev zvonu svatého Cyrila a Metoděje vyobrazuje oba svaté stojící vedle sebe, pod nimi je nápis Svatý Cyrile a Metoději, vyprošujte nám věrnost Bohu a církvi. Další z nich symbolizuje příchod obou svatých na Moravu a jejich vítání knížetem Rostislavem, poslední z výjevů je věnován křtu knížete Bořivoje Metodějem za přítomnosti knížete Svatopluka.

Menší zvon připomíná svatou Zdislavu jako matku čtyř dětí, nechybí nápis Svatá Zdislavo, přimlouvej se za naše rodiny. Další z výjevů ji vyobrazuje jako pomocnici potřebným, třetí pak připomíná Zdislavu jako budovatelku církve.[1]

Zvony byly vysvěceny v květnu 2008, požehnal jim biskup Josef Hrdlička. V září 2008 byly zvony slavnostně zavěšeny. Jeden ze starších zvonů vážící přes dvě tuny zasvěcený svatému Filipovi a Jakubovi zůstal ve věži a druhý starší, nesoucí jméno Panny Marie, byl na památku umístěn na podlaze v mezipatře věže.[2]

Okolí kostela[editovat | editovat zdroj]

Při kostele býval hřbitov, který byl roku 1842 přemístěn na pole nad Kudlovský potok u dnešní vodní nádrže.[3] Ten byl v roce 1932, po otevření nového Lesního hřbitova, uzavřen a v roce 1949 zrušen. Dnes je v tomto místě park.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Dva nové zvony pro zlínský kostel již získávají svou podobu [online]. [cit. 2008-04-22]. Dostupné online. 
  2. Zlínský kostel má nové zvony [online]. [cit. 2008-09-14]. Dostupné online. 
  3. Město Zlín: Kostel sv. Filipa a Jakuba ve Zlíně. zlin.estranky.cz. In: Naše pravda: Kapitolky ze starého Zlína. Akad. arch. Eduard Staša. [cit. 2016-11-05] Dostupné z WWW.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]