Kostel Seslání Ducha svatého (Brno)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel Seslání Ducha svatého
Chybí zde svobodný obrázek
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-město
Obec Brno
Souřadnice
Základní informace
Církev Římskokatolická
Diecéze Brněnská
Děkanát Brno
Farnost Brno-Líšeň
Specifikace
Kapacita 300 míst k sezení, 100 k stání
Další informace
Adresa Horníkova ul., Brno-Líšeň
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Plánovaný římskokatolický kostel Seslání Ducha svatého by se měl nacházet v brněnské městské části Líšeň, v Horníkově ulici. Vyhlašovatelem soutěže, z níž vzejde architektonická podoba stavby, je Salesiánská provincie Praha a brněnská Nadace pro radost. Vlastníkem pozemků, na kterých má vzniknout, je místní Římskokatolická farnost u kostela sv. Jiljí.

Náklady na kostel, o jehož výstavbě se začalo uvažovat již v polovině 80. let, by měly dosáhnout maximálně 70 mil. Kč.[1]

Architektonická soutěž, v níž se sešlo 74 návrhů, byla uzavřena v dubnu 2014. Porota neudělila 1. cenu, protože žádný návrh podle ní nenaplnil požadavky soutěže v plném rozsahu. Nejvyšší počet bodů a 2. cenu tak získal Ing. arch. Tomáš Kodet, který byl vyzván k rozpracování a úpravě svého návrhu.[2]

Podoba stavby[editovat | editovat zdroj]

Kostel by měl stát v blízkosti Salesiánského střediska mládeže, které zde vzniklo v letech 1994–2010. Bude k němu navíc náležet farní část a dům komunity, všechny tyto části budou vzájemně propojené. Dům komunity by ale mělo být v případě nutnosti možné provozně oddělit.[1]

Výška kostela by dle zadání neměla s výjimkou věže přesáhnout 16 metrů.[3] Jelikož má být zasvěcen Seslání Ducha svatého, měl by se tento výjev objevit na čelní stěně chrámového prostoru. Kostel by měl dostačovat pro 300 sedících a 100 stojících osob. Bude k němu patřit i místnost pro rodiče s dětmi.

Součástí farní části by měly být dvě kanceláře, místnost pro výuku náboženství a katecheze, dva pokoje pro návštěvy, farní sál s kapacitou kolem 100 lidí a kuchyňka.

Dům komunity bude sloužit k ubytování salesiánů, měl by proto obsahovat pokoje s příslušenstvím, místnost pro setkávání a kapli pro 10 osob.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Soutěž o návrh na novostavbu farního kostela se zázemím v Brně-Líšni [online]. Salesiáni Dona Bosca, 2013-09-16 [cit. 2014-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-08. 
  2. Rozhodnutí vyhlašovatelů o výběru nejvhodnějšího návrhu Archivováno 5. 3. 2016 na Wayback Machine, SDB, 30. 4. 2014
  3. Stavební program pro novostavbu farního kostela Seslání Ducha Svatého se zázemím farnosti a domem komunity v sídlišti Brno – Líšeň [online]. Salesiáni Dona Bosca [cit. 2014-03-08]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2014-03-08. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]