Gutmannova vila

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Gutmannova vila
Gutmannova vila
Gutmannova vila
Účel stavby

obytný dům s byty v privátním vlastnictví

Základní informace
Sloh funkcionalismus
Architekt Ernst Wiesner
Výstavba 1919 - 1922
Stavebník Wilhem Gutmann
Poloha
Adresa Údolní 375/58, Brno, ČeskoČesko Česko
Ulice Údolní
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky 105350 (PkMISSezObr)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Gutmannova vila (též Gutmannův obytný dům) je obytný dům v Brně ve čtvrti Veveří. Je dílem architekta Ernsta Wiesnera. Činžovní vila vznikla v letech 1919 - 1922 a jedná se o jednu z prvních realizací tohoto českého architekta. Majitelem a zadavatelem stavby byl velkoobchodník s uhlím Wilhelm Gutmann.[1]

Popis budovy[editovat | editovat zdroj]

Jedná se o první puristicky koncipovanou stavbu v Brně. Hladká fasáda byla ve městě, kde se doposud objevovaly především secesní a historizující dekory, naprostou novinkou. Fasáda je rozčleněna pouze keramickými šambránami oken a vchodu. Ernst Wiesner upřednostňoval před okouzlení fasádou spíše prostorové a funkční uspořádání vnitřních dispozic.[2] Každé podlaží obsahuje čtyřpokojový nebo pětipokojový byt.

Novinkou byl i důraz kladený na přirozené osvětlení interiérů. Osvětlení je podřízen i tvar budovy, který měl eliminovat neosvětlené místnosti na dvorní fasádě. Poprvé v Brně se objevilo i velkoplošně prosklené schodiště nebo oboustranné prosvětlení vstupní haly.[1] Vstupní průčelí je natočeno do nároží dvou ulic a umožňuje přístup jižního světla do hlavních obytných místností. Na severní stranu pak byly orientovány hlavně obslužné místnosti a schodiště.

Dům tvoří přechod mezi městskou a vilovou zástavbou Kraví hory. Ačkoliv se jedná o bytový dům, původními nájemci byli pouze příslušníci Gutmannovy rodiny.

Historie budovy[editovat | editovat zdroj]

Wilhelm Gutmann prodal dům cukrovarnickému podnikateli Felixi Redlichovi, který v roce 1926 dobudoval na zahradě garáže a skladiště. Za okupace byla vila majiteli zabavena pro jeho židovský původ, později roku 1946 znárodněna na základě Benešových dekretů. V roce 1953 získal dům do správy Bytový podnik města Brna. Dnes jsou byty v privátním vlastnictví obyvatel.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Brno : architektura 1918-1939 = architecture 1918-1939. [Brno]: Centrum architektury 392 s. ISBN 9788026009436, ISBN 8026009436. OCLC 797017354 
  2. Gutmannova vila | Objekty | Brněnský architektonický manuál - průvodce brněnskou architekturou. www.bam.brno.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online.