František Ehrmann

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
František Ehrmann
František Ehrmann
Narození 6. května 1866
Veverská Bítýška
Rakouské císařstvíRakouské císařství Rakouské císařství
Úmrtí 11. února 1918 (ve věku 51 let)
Olomouc
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Některá data mohou pocházet z datové položky.

František Ehrmann (6. května 1866 Veverská Bítýška[1][pozn 1]11. února 1918 Olomouc) byl český římskokatolický kněz a spisovatel.

Biografie[editovat | editovat zdroj]

Ehrmann vystudoval bohosloví v Brně a roku 1890 byl vysvěcen na kněze. Působil v Loděnici u Pohořelic a poté ve Vídni, kde získal doktorát z teologie. Po návratu do Brna pracoval jako biskupský sekretář, prefekt chlapeckého semináře a katecheta. Tou dobou se aktivně účastnil spisovatelského a politického života a přispíval mimo jiné do časopisů Cyrill a Hlídka. Roku 1904 přešel jako sekretář arcibiskupa do Olomouce, kde se o rok později stal kanovníkem. V Olomouci působil až do své smrti.

Na počest působení F. Ehrmanna je po něm pojmenována ulice ve Veverské Bítýšce.

Dílo[editovat | editovat zdroj]

Většina díla F. Ehrmanna vyšla časopisecky, zejména v Cyrillu, Museu, Hlídce a Rádci duchovním. Mezi nejvýznačnější se řadí také překlady Obrázkového života svatých pro školu a dům Viléma Auera a Moravané („Les Moraves“) z knihy Arthura Lapôtreho, které vyšly knižně.

Poznámky[editovat | editovat zdroj]

  1. Na náhrobku ve Veverské Bítýšce a v některých pramenech uvedeno datum narození 5. května 1866, matrika ovšem stanoví datum narození na 6. května 1866.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Matriční záznam o narození a křtu

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]