Miroslav Sláma

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Miroslav Sláma
Osobní informace
Datum narození 17. února 1917
Místo narození Třebíč, Rakousko-Uhersko
Datum úmrtí 30. listopadu 2008
Místo úmrtí Thousand Oaks, Kalifornie, Spojené státy americké
Klubové informace
Aktivní roky 1939–1953
Pozice obránce
Kluby I. ČLTK Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.
Přehled medailí
Olympijské kruhy Zimní olympijské hry
stříbro 1948 Sv. Mořic ČSR
Mistrovství světa v ledním hokeji
zlato MS 1947 ČSR
Mistrovství Evropy
zlato ME 1947 ČSR

Miroslav Sláma (17. února 1917 Třebíč, Rakousko-Uhersko30. listopadu 2008 Thousand Oaks, Kalifornie, Spojené státy americké) byl československý hokejový obránce. Reprezentoval Československo na jedné zimní olympiádě a jednom mistrovství světa. Byl mistrem světa a Evropy.

Kariéra[editovat | editovat zdroj]

Jako mladík hrál hokej za DSK Třebíč. V roce 1936 začal studovat právnickou fakultu UK a současně hrát hokej za univerzitní tým, který v roce 1939 vyhrál mezinárodní šampionát univerzitních týmů. Během 2. světové války přestoupil do klubu I. ČLTK Praha. Ke konci války, až do osvobození 8. května 1945 Rudou armádou, byl vězněn v koncentračním táboře Terezín. Po válce dokončil studia na právech a získal titul doktora práv. V roce 1947 byl vybrán do reprezentačního týmu, který na MS 1947 získal historicky první československý titul mistrů světa v ledním hokeji. O rok později jel s týmem na Zimní olympijské hry 1948, kde jen díky horšímu skóre obsadil druhé místo za Kanadou. V té době byl díky své rychlosti, hbitosti a strategickému hraní hodnocen jako nejlepší československý obránce; oceňovány byly i jeho střelecké schopnosti. V prosinci 1948, deset měsíců po komunistickém převratu, se zúčastnil s týmem Spenglerova poháru ve Švýcarsku. Domů se již nevrátil, zůstal ve Švýcarsku, kde se věnoval hokeji plných 5 let, jako hráč i trenér. Následně v roce 1953 se přestěhoval do USA, kde následně získal magisterský titul z knihovnictví na univerzitě v Denveru. V roce 1966 se stal hlavním správcem knihovny Moorpark Junior College, do důchodu odešel v roce 1980.

Po úmrtí ve Spojených státech byly jeho ostatky převezeny na Starý hřbitov v Třebíči, kde lze jeho hrob nalézt v zadní horní části hřbitova. V roce 2018 byl in memoriam uveden do Síně slávy třebíčského sportu v rámci ankety Sportovec města Třebíče.[1]

V reprezentaci odehrál 26 zápasů, ve kterých vstřelil 9 gólů.

Osobní život[editovat | editovat zdroj]

Byl ženatý, s manželkou Betty měl tři dcery – Jane Slama Mackenzie, Judy de Paris a Ann Slama Caswell.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. OBORNÝ, Jiří. První trenérkou roku se stala Michaela Křenková. Třebíčský deník. 2018-02-25. Dostupné online [cit. 2018-03-01]. (česky) 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]