Sadská rovina

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Sadská rovina
Přerovská hůra nad Přerovem n.L.

Nejvyšší bod 237 m n. m. (Přerovská hůra)
Rozloha 173,6 km²

Nadřazená jednotka Nymburská kotlina
Sousední
jednotky
Čelákovická pahorkatina
Kouřimská tabule
Kolínská tabule
Středolabská niva
Labsko-vltavská niva
Podřazené
jednotky
Přerovská hůra
Semická hůra
Sadská

Světadíl Evropa
Stát Česko Česko
Horniny pískovec, slínovec, prachovec
Povodí Labe
Souřadnice
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Sadská rovina je geomorfologický okrsek ve střední a západní části Nymburské kotliny, ležící v okresech Nymburk a Kolín.

Poloha a sídla[editovat | editovat zdroj]

Semická hůra z Přerovské hůry

Území okrsku se nalézá mezi sídly Přerov nad Labem na severozápadě, Nymburk na severu, Poděbrady na východě a Kolín na jihovýchodě. Zcela uvnitř okrsku leží města Sadská a Pečky.

Charakter území[editovat | editovat zdroj]

MOŽNÉ PORUŠENÍ AUTORSKÝCH PRÁV

©

Část obsahu této stránky, přístupná nyní pouze v její historii, byla odstraněna kvůli podezření z porušení autorských práv, neboť se nápadně podobá textu z:

Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 393
Tato stránka je proto nyní zapsána na Wikipedie:Porušení práv. Odstraněný text bez vysvětlení neobnovujte. Pokud jste autorem materiálu a souhlasíte s podmínkami naší licence GFDL a licence CC-BY-SA 3.0, pošlete prosím souhlas e-mailem dle pokynů na Nápověda:Svolení autora nebo na internetové stránce, ze které text pochází, uveďte jeho licencování dle GFDL a CC-BY-SA 3.0. Pokud se nepodaří původ textu ověřit, bude po týdnu posouzeno jeho odstranění. Jestliže si nevíte rady, navštivte prosím stránku Wikipedie:Potřebuji pomoc.
Pro vkladatele šablony:
Najděte autora a vložte mu na diskusní stránku:
{{subst:copyvio autor|Sadská rovina|Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 393}} --~~~~
případně použijte pro nové přispěvatele:
{{subst:copyvio nováček|Sadská rovina|Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 393}} --~~~~
a vložte sem:
* [[Sadská rovina]] z [Demek, Mackovčin: Zeměpisný lexikon ČR. Hory a nížiny. Brno, AOPK ČR, 2006. S. 393] --~~~~

V okolí Sadské v lesích je četná chatová zástavba (Kersko, Písty), u Velimi je železniční zkušební okruh.

Okrsek zahrnuje chráněná území PP Písečný přesyp u Píst, PP Písečný přesyp u Osečka, NPP Slatinná louka u Velenky, NPP V jezírkách a PřP Kersko-Bory.[1] Je zde také několik území evropské soustavy Natura 2000, mj. Polabské hůry nebo Slatinná louka u Velenky.

Geomorfologické členění a vrcholy[editovat | editovat zdroj]

Okrsek Sadská rovina (dle značení Jaromíra Demka VIB–3A–1) náleží do celku Středolabská tabule a podcelku Nymburská kotlina.

Dále se člení pouze na jednotlivé vrcholy, které jsou zároveň geomorfologickými částmi: Přerovská hůra (237 m – nejvyšší bod okrsku), Semická hůra (231 m) a Sadská (215 m).[2]

Rovina sousedí s dalšími okrsky Středolabské tabule: Čelákovická pahorkatina na západě, Kouřimská tabule na jihu, Kolínská tabule na jihovýchodě, Středolabská niva na východě a severu a Labsko-vltavská niva na severozápadě.[1]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b DEMEK, Jaromír; MACKOVČIN, Peter, a kolektiv. Zeměpisný lexikon ČR: Hory a nížiny. 2. vyd. Brno: AOPK ČR, 2006. 582 s. ISBN 80-86064-99-9. 
  2. BALATKA, Břetislav; KALVODA, Jan. Geomorfologické členění reliéfu Čech. Praha: Kartografie Praha, 2006. ISBN 80-7011-913-6. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]