Kostel svatého Jana Křtitele (Vlasatice)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Kostel sv. Jana Křtitele
ve Vlasaticích
Kostel svatého Jana Křtitele
Kostel svatého Jana Křtitele
Místo
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
Okres Brno-venkov
Obec Vlasatice
Souřadnice
Základní informace
Církev římskokatolická
Provincie moravská
Diecéze brněnská
Děkanát mikulovský
Farnost Vlasatice
Odkazy
Kód památky 34076/7-1810 (PkMISSezObr)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Kostel svatého Jana Křtitele je římskokatolický chrám v obci Vlasatice v okrese Brno-venkov. Je chráněn jako kulturní památka České republiky.[1]

Kostel neznámého zasvěcení je ve Vlasaticích poprvé zmiňován kolem roku 1276. Většina obyvatel městečka se v 16. století přeorientovala z římskokatolické církve k luteránství, chrám proto chátral. Nový majitel Vlasatic, hrabě Jeroným Václav Thurn (bratr Jindřicha Matyáše Thurna), sám téhož vyznání, jej nechal na začátku 17. století zbořit a na jeho místě postavit v roce 1610 nový luteránský kostel, pravděpodobně s využitím původní věže a snad i části zdiva (zachované gotické boční portálky). Jedná se o jednolodní orientovanou stavbu s pravoúhlým presbytářem a věží v západním průčelí, která však nestojí v ose chrámu. Kombinuje v sobě prvky pozdně renesančního tvarosloví a protobarokní architektonickou strukturu. Vlasatice od roku 1622 drželi Ditrichštejnové a kostel se stal římskokatolickým. K severní straně lodi byla v roce 1879 přistavěna kaple Božího hrobu.[2]

Je farním kostelem vlasatické farnosti.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2013-02-17]. Identifikátor záznamu 145765 : Kostel sv. Jana Křtitele. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. ČANDRLOVÁ, Lenka. Moravská sakrální architektura 1590-1650. Příspěvek ke stylovým otázkám longitudinální architektury. Olomouc, 2011. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta – Katedra dějin umění. Vedoucí práce Rostislav Švacha. Dostupné online.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]

  • Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videa k tématu kostel svatého Jana Křtitele ve Wikimedia Commons
  • ČANDRLOVÁ, Lenka. Moravská sakrální architektura 1590-1650. Příspěvek ke stylovým otázkám longitudinální architektury. Olomouc, 2011. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Filozofická fakulta – Katedra dějin umění. Vedoucí práce Rostislav Švacha. Dostupné online.