Přeskočit na obsah

Petrinum

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Tento článek je o Církevním domově mládeže v Brně. Další významy jsou uvedeny na stránce Petrinum (rozcestník).
Církevní domov mládeže Petrinum
Petrinum
Petrinum
Účel stavby

chlapecký seminář, domov mládeže

Základní informace
ArchitektJosef Arnold
Výstavba1857-1859
Stavebníkdiecéze brněnská
Současný majitelBiskupství brněnské
Poloha
AdresaBrno-Veveří, ČeskoČesko Česko
UliceVeveří 462/15
Souřadnice
Další informace
Rejstříkové číslo památky48301/7-7616 (PkMISSezObrWD)
Webhttp://petrinum.cz
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Petrinum je někdejší církevní chlapecký seminář, od roku 1992 domov mládežeBrně-Veveří. Průčelí Petrina je od roku 1988 chráněno jako kulturní památka České republiky.[1]

Historie[editovat | editovat zdroj]

Památkově chráněné průčelí Petrina.

Iniciátorem vzniku chlapeckého semináře v byl brněnský biskup Antonín Arnošt Schaffgotsche, který inicioval veřejnou sbírku pro účel zřízení domova. Jeho snahy svým breve z 28. listopadu 1851 podpořil tehdejší papež Pius IX. V červenci roku 1853 bylo vybráno 31 043 florinů. První seminář pro 18 studentů byl zřízen ve starém kněžském semináři v Dominikánské ulici. Ten však po několika letech přestal dostačovat a byla zahájena sbírka nová na výstavbu vlastní budovy.[2]

V roce 1856 byly pro účel výstavby zakoupeny dva domy v tehdejší předměstské čtvrti Malá Nová Ulice, dnešní ulici Veveří. Budova Petrina byla dokončena v roce 1859 a od té doby až do roku 1940 zde sídlil brněnský chlapecký seminář. Prvním ředitelem semináře byl kanovník Ferdinand Panschab.

V době nacistické okupace bylo brněnské Cyrilometodějské gymnázium vystěhováno ze svého areálu a sestry sv. Cyrila a Metoděje byly dočasně umístěny v Petrinu.

Po skončení války zde ještě krátce byl seminář, který se ovšem přestěhoval do nové budovy v Barvičově ulici. Po komunistickém puči v Československu v únoru 1948 byl objekt církvi zabaven a byla zde umístěna škola pro nevidomé.

V roce 1991 byla v restituci budova navrácena brněnskému biskupství (v mezidobí v ní krátce sídlilo Biskupské gymnázium Brno). V letech 1992-1996 byly provedeny postupné rekonstrukční práce celé budovy a diecéze zde provozuje domov mládeže.

V současné době Petrinum slouží pro ubytování chlapců studujících na kterékoliv brněnské střední nebo vyšší odborné škole.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Ústřední seznam kulturních památek České republiky [online]. Praha: Národní památkový ústav [cit. 2017-07-05]. Identifikátor záznamu 161303 : jiná církevně správní stavba. Památkový katalog. Hledat dokumenty v Metainformačním systému NPÚ [1]. 
  2. historie | cdm Petrinum. petrinum.cz [online]. [cit. 2019-01-15]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]