Jaroslav Hrbáček

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na: Navigace, Hledání
Doc. RNDr. Jaroslav Hrbáček, DrSc.
Narození 12. května 1921
Brno
Úmrtí 16. července 2010 (ve věku 89 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Chybí svobodný obrázek.

Jaroslav Hrbáček (12. května 1921, Brno16. června 2010, Praha) byl český hydrobiolog, zooekolog a pedagog Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Počátek jeho kariéry je svázán s Univerzitou Karlovou, kde v roce 1949 ukončil studia. Poté do roku 1958 vedl zoologické oddělení na přírodovědné fakultě UK. V roce 1958 byl jmenován vedoucím Hydrobiologického oddělení Biologického ústavu Československé akademie věd (dnes Hydrobiologický ústav, součást Biologického centra AV ČR[1]). Od 80. let 20. století pracoval v Botanickém ústavu ČSAV v Třeboni.

Většina jeho výzkumů byla prováděna na slapské přehradě a se týkala zooplanktonu a jeho postavení v potravní síti (zejména ve vztahu k planktonožravým rybám). V 60. letech 20. století vznikly jeho celosvětově citované publikace o klíčovém vlivu rybí predace na fungování ekosystémů stojatých vod.

Na jeho počest byla pojmenována přírodní rezervace soustavy Natura 2000 Hrbáčkovy tůně, která se nalézá ve Středočeském kraji v katastru obcí Čelákovice, Lysá nad Labem a Přerov nad Labem. Jaroslav Hrbáček zde po 2. světové válce prováděl rozsáhlé průzkumy (dodnes tu je terénní pracoviště Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy).

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Stránka Hydrobiologického ústavu ČAV

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]