Biologické centrum Akademie věd České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biologické centrum AV ČR, v.v.i.
Biology Centre CAS, campus building (01).jpg
ZkratkaBC AV ČR
Vznik1. ledna 2006
Právní formaveřejná výzkumná instituce
SídloBranišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Souřadnice
Ředitelprof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc.
Mateřská organizaceAkademie věd České republiky
Oficiální webwww.bc.cas.cz a www.bc.cas.cz/en/
Datová schránkar84nds8
IČO60077344 (VR)
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biologické centrum AV ČR, v. v. i. (dále také „BC“), je veřejnou výzkumnou institucí, součást Akademie věd České republiky. Nachází se v Českých Budějovicích[1] ve společném areálu s Jihočeskou univerzitou. Je největším mimopražským ústavem Akademie věd ČR.

Historie[editovat | editovat zdroj]

Počátky Biologického centra sahají do poloviny 70. let 20. století kdy došlo k politickému rozhodnutí o přestěhování biologických a ekologických ústavů ČSAV do Českých Budějovic. Postupně byly stěhovany Parazitologický ústav, Entomologický ústav a Ústav krajinné ekologie, které zpočátku sídlily v budově Na Sádkách. Dne 2. 4. 1980 byl položen základní kámen výstavby areálu v Branišovské ulici. 1. října 1981 bylo oficiálně ústaveno Jihočeské biologické centrum ČSAV. Vůdčí osobností organizace i řízení výstavby Centra byl Vladimír Landa, který se roku 1981 stal jeho prvním ředitelem.[2]

Roku 1985 byly dokončeny nové budovy Entomologického a Parazitologického ústavu. Roku 1986 se od Ústavu krajinné ekologie oddělil Ústav půdní biologie a roku 1990 také Hydrobiologický ústav. Oba ústavy nadále sídlí v původní budově Na Sádkách. 1. července 1990 byl ze třech týmů, které se vyčlenily z Ústavu experimentální botaniky v Praze, založen z Ústav molekulární biologie rostlin.

V důsledku rozdělení federace se všechny budějovické ústavy staly roku 1993 samostatnými ústavy Akademie věd České republiky (AV ČR) s právní subjektivitou. Současně, jako pouhý název bez právního a faktického obsahu, zaniklo Jihočeské biologické centrum.[2]

Biologické centrum AV ČR vzniklo k 1. lednu 2006 sloučením pěti ústavů (Entomologický, Parazitologický a Hydrobiologický, Půdní biologie a Molekulární biologie rostlin) v jednu veřejnou výzkumnou instituci[3] a 1. ledna 2007 získalo statut veřejné výzkumné instituce (v.v.i.).[1]

Roku 2016 byla v budově Na Sádkách zřízena nová výzkumná infrastruktura SoWa (z anglického Soil and Water)[4] zaměřená na studium interakce mezi půdou a vodou.

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

Biologické centrum AV ČR provádí biologický výzkum, který sahá od studií na modelových organismech až k prakticky orientovanému řízení komplexních ekosystémů. Cíle studií zahrnují inovativní využití přírodních zdrojů, zvýšení zemědělské produkce pomocí genetických modifikací či objasnění regulačních drah důležitých pro lidské zdraví a zároveň přístupných detailnímu zkoumání na bezobratlých živočiších. Tyto studie jsou doplňovány výzkumem zaměřeným na ochranu životního prostředí a zachování přírody a na obnovu ekosystémů poškozených zemědělstvím, nesprávným vodním hospodářstvím, těžbou nerostných surovin a ostatními lidskými činnostmi. Mezi charakteristické rysy BC AV ČR patří spolupráce napříč obory, užití různých metodologických přístupů (molekulární biologie, genetiky, taxonomie, ekologie, matematického modelování) a kombinování analytických a holistických přístupů při řešení problémů. Výsledky dosažené v BC AV ČR jsou každoročně publikovány ve stovkách autorských článků a shrnuty v několika knihách. Součinnost BC AV ČR s mezinárodním vědeckým společenstvím zahrnuje vydávání periodik European Journal of Entomology a Folia Parasitologica, členství mnoha zaměstnanců ve vědeckých společnostech a práci v redakcích mnoha časopisů. BC AV ČR pořádá každý rok 2–4 mezinárodní setkání. Výsledky několika hodnocení prokázaly, že výkony BC AV ČR odpovídají mezinárodním standardům.[5]

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou (ale i dalšími univerzitami v zemi) vedou vědci BC AV ČR práce doktorandů v 11 akreditovaných oborech: biofyzice, ekologii, entomologii, genetice, hydrobiologii, molekulární a buněčné biologii, organické chemii, parasitologii, fyziologii a vývojové biologii a zoologii. V laboratořích BC AV ČR pracuje na dvě stě studentů bakalářských a magisterských programů. Celkový počet studentů, je nejméně dvojnásobný oproti počtu vědeckých pracovníků. Část přednášek a cvičení na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity je realizována v rámci BC AV ČR.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b Rejstřík veřejných výzkumných institucí. rvvi.msmt.cz [online]. [cit. 2020-07-26]. Dostupné online. 
  2. a b PROCHÁZKOVÁ, Daniela; ŠIMEK, Miloslav. Věda na jihu Čech Biologické centrum AV ČR [online]. Praha: Středisko společných činností AV ČR, v. v. i. [cit. 2015-06-27]. Dostupné online. 
  3. O nás [online]. Biologické centrum AV ČR [cit. 2018-09-22]. Dostupné online. 
  4. Biologické centrum AV ČR, v. v. i. – Výzkumná infrastruktura SoWa [online]. www.bc.cas.cz [cit. 2019-01-20]. Dostupné online. 
  5. Souhrnné výsledky hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2005–2009 [online]. [cit. 2012-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]