Biologické centrum Akademie věd České republiky

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Biologické centrum AV ČR
Biology Centre CAS, campus building (01).jpg
Zkratka BC AV ČR
Vznik 1. ledna 2006
Právní forma veřejná výzkumná instituce
Sídlo Branišovská 1160/31
370 05 České Budějovice
Souřadnice
Ředitel prof. RNDr. Libor Grubhoffer, CSc., Hon. D.Sc.
Mateřská organizace Akademie věd České republiky
Oficiální web www.bc.cas.cz a www.bc.cas.cz/en/
IČO 60077344 (VR)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Biologické centrum AV ČR, v. v. i. (dále také „BC“), je veřejnou výzkumnou institucí, součást Akademie věd České republiky, nacházející se v Českých Budějovicích ve společném areálu s Jihočeskou univerzitou.

Biologické centrum vzniklo k 1. lednu 2006 sloučením pěti ústavů v jednu veřejnou výzkumnou instituci[1] a 1. ledna 2007 získalo statut veřejné výzkumné instituce. Se svými 440 zaměstnanci (někteří s částečným úvazkem) a 96 doktorandy se tak stalo největším mimopražským ústavem Akademie věd a jednou z významných institucí s daným výzkumným profilem v Evropě. Biologické centrum zahrnuje Entomologický ústav, Ústav molekulární biologie rostlin a Parazitologický ústav, které sídlí v samostatných budovách hlavního kampusu (poštovní adresa Branišovská 31), a Hydrobiologický ústav, Ústav půdní biologie a SoWa, které jsou umístěny v bezprostřední blízkosti na adrese Na Sádkách 7.

Organizační struktura[editovat | editovat zdroj]

Výzkum[editovat | editovat zdroj]

BC provádí biologický výzkum, který sahá od studií na modelových organismech až k prakticky orientovanému řízení komplexních ekosystémů. Cíle studií zahrnují inovativní využití přírodních zdrojů, zvýšení zemědělské produkce pomocí genetických modifikací či objasnění regulačních drah důležitých pro lidské zdraví a zároveň přístupných detailnímu zkoumání na bezobratlých živočiších. Tyto studie jsou doplňovány výzkumem zaměřeným na ochranu životního prostředí a zachování přírody a na obnovu ekosystémů poškozených zemědělstvím, nesprávným vodním hospodářstvím, těžbou nerostných surovin a ostatními lidskými činnostmi. Mezi charakteristické rysy BC patří spolupráce napříč obory, užití různých metodologických přístupů (molekulární biologie, genetiky, taxonomie, ekologie, matematického modelování) a kombinování analytických a holistických přístupů při řešení problémů. Výsledky dosažené v BC jsou každoročně publikovány ve stovkách autorských článků a shrnuty v několika knihách. Součinnost BC s mezinárodním vědeckým společenstvím zahrnuje vydávání periodik European Journal of Entomology a Folia Parasitologica, členství mnoha zaměstnanců ve vědeckých společnostech a práci v redakcích mnoha časopisů. BC pořádá každý rok 2–4 mezinárodní setkání. Mezinárodní renomé BC a výsledky několika externích hodnocení prokázaly, že výkony BC odpovídají mezinárodním standardům.[3]

Vzdělávání[editovat | editovat zdroj]

Ve spolupráci s Jihočeskou univerzitou (ale i dalšími univerzitami v zemi) vedou vědci BC práce doktorandů v 11 akreditovaných oborech: biofyzice, ekologii, entomologii, genetice, hydrobiologii, molekulární a buněčné biologii, organické chemii, parasitologii, fyziologii a vývojové biologii a zoologii. V laboratořích BC pracuje na dvě stě studentů bakalářských a magisterských programů. Celkový počet studentů, kteří se vzdělávají v BC, je nejméně dvojnásobný oproti počtu vědeckých pracovníků. Část přednášek a cvičení na Přírodovědecké fakultě Jihočeské univerzity je realizována v rámci BC.

Další fotografie[editovat | editovat zdroj]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. O nás [online]. Biologické centrum AV ČR [cit. 2018-09-22]. Dostupné online. 
  2. Biologické centrum AV ČR, v. v. i. – Výzkumná infrastruktura SoWa [online]. www.bc.cas.cz [cit. 2019-01-20]. Dostupné online. 
  3. Souhrnné výsledky hodnocení výzkumné a odborné činnosti pracovišť AV ČR za léta 2005–2009 [online]. [cit. 2012-11-20]. Dostupné v archivu pořízeném dne 2015-06-11. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]