Čeněk z Lipé

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Čeněk z Lipé
Čeněk z Lipé (B. Paprocký, Zrcadlo slavného Markrabství moravského, 1593)
Čeněk z Lipé (B. Paprocký, Zrcadlo slavného Markrabství moravského, 1593)
Úmrtí1363
RodičeJindřich z Lipé
PříbuzníBertold z Lipé a Jindřich II. z Lipé (sourozenci)
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Čeněk z Lipé (1300?1363) byl český šlechtic a moravský zemský hejtman, který pocházel z rodu pánů z Lipé.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Erb pánů z Lipé

Jeho otcem byl český šlechtic Jindřich z Lipé. První písemná zmínka o Čeňkovi pochází z roku 1316 v souvislosti s jednáním o propuštění jeho otce z týřovského vězení.[1] Jeho jméno se uvádí v písemných pramenech velmi často, protože Čeněk se zabýval častými směnami majetků, a to nejen s rodinnými příslušníky, ale i s ostatními šlechtici. Tato situace souvisela i s rozdrobením majetku této větve pánů z Lipé, která v roce 1319 přesídlila ze Žitavska na Moravu, kde získala od krále na různých místech statky jako náhradu za původní majetek v Žitavě. Čeněk se patrně pokoušel zboží, které zdědil se svými sourozenci po otci, jednak spravedlivě rozdělit a jednak vytvořit ucelené panství. Vlastnil mimo jiné tyto statky: Čejkovice, Moravský Krumlov, Holštejn, Pirkštejn, Kolštejn a mnoho dalších.

Čeněk z Lipé měl několik sourozenců: Jindřicha, Jana, Pertolda, Kateřinu, Kláru a Markétu. Všichni se pohybovali ve vysoké politice a dosáhli významných funkcí. I Čeněk roku 1339 dosáhl významného postavení, když se stal moravským zemským hejtmanem. Nicméně byl to zřejmě právě Čeněk, který přišel o velkou část majetku, což způsobilo pokles rodové prestiže. Zemřel roku 1363.[2] Jeho jediný syn Jindřich zemřel v tomtéž roce.

Možná záměna[editovat | editovat zdroj]

Nutno připomenout, že Čeňků z Lipé bylo v historii několik. Chenko de Lipa (dnes překládaný jako Čeněk z Lípy) je citován v listině dokazující existenci města (dnes Česká Lípa) či hradu Lipý již v roce 1277.[3]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. SOVADINA, Miloslav. Jindřich z Lipé. I. První muž království. Část 2. Časopis Matice moravské. 2002, roč. 121, s. 4. ISSN 0323-052X. 
  2. Jindřich z Lipé, str. 22-23
  3. Kristýna Brožová. Za všechno může stará lípa. Českolipský deník [online]. 2012-05-01 [cit. 2012-05-01]. Dostupné online. 

Literatura[editovat | editovat zdroj]

SOVADINA, Miloslav. Jindřich z Lipé. I. První muž království. Část 2. Časopis Matice moravské. 2002, roč. 121, s. 3–32. ISSN 0323-052X. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]