Klára Jerneková

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Klára Jerneková
Narození 14. ledna 1945
Brno
Úmrtí 31. července 2003 (ve věku 58 let)
Praha
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Klára Jerneková (14. ledna 1945, Brno31. července 2003, Praha) byla česká herečka, od roku 1966 úspěšná členka souboru činohry Národního divadla, dcera režiséra Karla Jerneka a herečky Jiřiny Stránské.

Již na malostranském gymnáziu Jana Nerudy v Praze chodila do dramatického kroužku. Po maturitě v roce 1962 začala studovat herectví na DAMU. Během studia začala hrát v Divadle E.F.Buriana, kde získala v sezóně 1965/1966 první angažmá. Současně hostovala i v divadle Semafor. Po absolvování DAMU nastoupila v roce 1966 do pražského Národního divadla, kde působila až do roku 2000[1].

Talentovaná herečka, jež proslula mimo jiné svou rolí Princezny Pampelišky ve stejnojmenném filmu. V závěru života propadla depresím a alkoholu, což pravděpodobně velmi uspíšilo její předčasný odchod ze života.

V době vrcholné kariéry byl prý její herecký projev některými pamětníky přirovnáván k legendární české herečce Haně Kvapilové, kterou údajně dost připomínala. Společně s Jiřím Sovákem a Miroslavem Horníčkem si zahrála ve známém televizním seriálu Byli jednou dva písaři.

Spolu s divadlem, filmem a televizí, vystupovala rovněž v rozhlase a věnovala se dabingu.

Citát[editovat | editovat zdroj]

Jiřina Stránská měla už nápadné bříško a Otylka Beníšková spráskla ruce: "Dítě bude mít dítě!". Tak jsem se dozvěděl o kolegyni Klárce Jernekové.
— Eduard Kohout [2]

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. Kolektiv autorů: Národní divadlo a jeho předchůdci, Academia, Praha, 1988, str. 197
  2. Eduard Kohout: DIVADLO aneb SNÁŘ, Odeon, Praha, 1975, str. 127

Literatura[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]