Jiří Najvar

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Jiří Najvar
Základní informace
Narození 5. dubna 1990 (28 let)
Čeladná
Žánry klasická hudba a opera
Povolání hudební skladatel, dirigent a sbormistr
Web http://www.jirinajvar.cz
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Jiří Najvar (* 5. dubna 1990 Čeladná, Československo) je český dirigent, sbormistr a hudební skladatel působící v Českém filharmonickém sboru Brno jako asistent sbormistra, v PSMU - umělecký vedoucí a sbormistr, VSMU - sbormistr).

Život a dílo[editovat | editovat zdroj]

Je absolventem Hudební fakulty Janáčkovy akademie múzických umění v oboru dirigování sboru u Prof. Lubomíra Mátla a Blanky Juhaňákové, dirigování orchestr u Jakuba Kleckera a kompozice u prof. Dana Dlouhého.

V roce 2011 absolvoval Janáčkovu konzervatoř v Ostravě ve třídě Milana Báchorka skladbou Rapsodie pro pozoun, varhany a komorní orchestr provedenou Moravskou filharmonií Olomouc. Během studia na konzervatoři působil jako pedagog na 1. soukromé Základní umělecké škole MIS Music v Kopřivnici v oborech hra na klavír, sólový zpěv a skupinová interpretace. V té době se také začal pravidelně účastnit celostátní skladatelské soutěže Generace, kde získal řadu ocenění za skladby Čtverylky pro kvartet sopránových fléten, Cesta do Zoo a Štramberské obrázky.

V roce 2007 se zúčastnil mezinárodního skladatelského kurzu v Trstěnicích. Jeho skladby zazněly na festivalech Hudební Současnost, Janáčkův Máj a na koncertech pořádaných hudebně-teoretickým oddělením Janáčkovy konzervatoře a Gymnázia v Ostravě.

V období 2009 - 2012 působil jako sbormistr pěveckého sdružení ECHO, se kterým se zúčastnil natáčení CD Ohlédnutí dechového orchestru FHS a výjezdu sboru do Slovinska.

Jako asistent sbormistra Milana Chromíka se podílí na hudebních nastudováních koncertů Ostravského dětského sboru. Je hostujícím dirigentem Komorního orchestru v Kopřivnici, s nímž mimo jiné uvedl v Olomouci na festivalu amatérských souborů Setkání 2011 v premiéře svou skladbu Krátká suita pro flétnu a smyčce.

Od roku 2012 vede pěvecký sbor Lumír v Brně. Od roku 2013 je druhým sbormistrem sboru Vox Iuvenalis, se kterým uvedl v dubnu roku 2014 premiéru své skladby Association of Colors pro SATB sbor a elektroniku. V roce 2015 byla uvedena jeho opera Zhasnutí v Divadle na Orlí v Brně.

Od roku 2013 do roku 2014 byl sbormistrem a zpěvákem pěvecko-tanečního seskupení First Smile.

Zdroj[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]