Juřacka

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Juřacka
Juřacka a Podhoří
Juřacka a Podhoří

Vrchol589 m
Poloha
SvětadílEvropa
StátČeskoČesko Česko
PohoříNízký Jeseník
pohoříOderské vrchy
Souřadnice
Juřacka
Juřacka
HorninaBřidlice, droba, slepenec
PovodíBečva, Morava
Logo Wikimedia Commons multimediální obsah na Commons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Juřacka jsou vrcholem v jižní části Oderských vrchů, mají nadmořskou výšku 589 m n. m. a nacházejí se severně nad vesnicí Podhoří (částí města Lipník nad Bečvou v okrese Přerov). V západní části masivu Juřacek se nachází zřícenina hradu Drahotuš a dvě nepřístupné bývalé štoly. Západní část masivu Juřacek obtéká potok Jezernice a severní a východní část obtéká potok Žabník. Severozápadně od Juřacek se nachází vesnice Uhřínov.

Další informace[editovat | editovat zdroj]

Vrchol kopce Juřacka - pohled na Hranice a Moravskou bránu

Na Juřackách byly ve středověku dvě dnes již neexistující vesnice Juřitínov (nazývaný/psaný také jako Jiřatsko, Juřacko, Jursytynow či Girzatsko) a Žabíkov (nazývaný/psaný také jako Sobíkov, Sobeykow. Schobeykow).[1]

V západní části masivu Juřacek se nachází zřícenina gotického hradu Drahotuš (chráněný jako kulturní památka České republiky ze 13. století).

V západní části masivu Juřacek se nachází dvě nepřístupné bývalé štoly (Špirutova díra a Srnčí díra), které jsou na mapě souhně nazývané jako Špirutovy díry (souvisí s prospektorskou činností Eduarda Špiruty v 19. století). Západně od Juřacek se nachází hluboké, malebné a z pohledu ochrany přírody velmi cenné údolí potoka Jezernice zvané Peklo.

Na vrchol Juřacek přímo nevede žádná turistická značka. Nicméně, po obvodu Juřacek a přes západní část masivu vedou turistické značky a cyklostezky a na masivu jsou také lesní cesty.

Východně pod Juřackami, v údolí potoka Žabník, je Žabnický vodopád a studánka Pramen Juřacka.[1][2]

Z masivu je krásný výhled na Moravskou bránu a Moravskoslezské Beskydy.

V severní části Juřacek je lyžařské středisko.

Masív Juřacek se nachází na katastrálním území Podhoří na Moravě a Slavkov u Města Libavá.

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. a b CAHOVÁ, Veronika. Zaniklé obce Olomouckého kraje. Olomouc, 2006 [cit. 2018-01-03]. Diplomová práce. Univerzita Palackého v Olomouci, Přírodovědecká fakulta, Katedra geografie. Vedoucí práce Aleš Létal. s. 46. Dostupné online.
  2. Vodopády v Žabníku hučí jen kousek od lidských sídel. Olomouc [online]. 2018-02-28 [cit. 2021-04-05]. Dostupné online. 

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]