Elmar Klos

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Elmar Klos
Elmar Klos (1966).jpg
Narození 26. ledna 1910
Brno
Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 19. července 1993 (ve věku 83 let)
Praha
ČeskoČesko Česko
Místo pohřbení Vyšehradský hřbitov
Zaměstnavatel Akademie múzických umění v Praze
Ocenění národní umělec (1968)
Některá data mohou pocházet z datové položky.
Hrob na pražském Vyšehradském hřbitově

Elmar Klos (26. ledna 1910 Brno19. července 1993 Praha) byl český filmový režisér, scenárista, dramaturg, pedagog a filmový manažer. Vytvořil výraznou tvůrčí dvojici s Jánem Kadárem.

Životopis[editovat | editovat zdroj]

Začínal ještě v pionýrské éře němého filmu, kde se postupně seznámil prakticky se všemi filmovými profesemi a zahrál si i několik epizodních roliček. Od roku 1934 působil ve Zlíně-Kudlově u Baťovy reklamní filmové firmy Bať. Za nacistické okupace se také zasloužil o to, že zde začaly pracovat další významné osobnosti českého filmu jako byla Hermína Týrlová a Karel Zeman. Po válce se stal (spolu s dalšími lidmi) jedním z hlavních organizátorů znárodňování československého filmu.

Tvůrčí duo Kadár–Klos[editovat | editovat zdroj]

Klos se s Jánem Kadárem poprvé sešel ve studiích Krátkého filmu hned po válce, nicméně Kadár se ještě na nějakou dobu vrátil do Bratislavy. S Klosem začal spolupracovat poté, co ho vyhodili v Bratislavě a on se ho zastal. První film natočili v roce 1952 pod jménem Únos. Natočili spolu celkem osm filmů, největšího úspěchu a ohlasu doznal film Obchod na korze z roku 1965, který získal o rok později ocenění Oscar za nejlepší cizojazyčný film. Tato jejich vzájemně 17 let trvající spolupráce byla přerušena až příchodem normalizace v roce 1969, neboť Ján Kadár emigroval do USA. Elmar Klos byl politicky perzekvován a vyhozen jak z FAMU tak i od Československého státního filmu.

Spolupráci si mezi sebou rozdělili tak, že Kadár více jednal s herci zatímco Klos se staral o výtvarnou, hudební část a střih filmu.[1] Sám Klos popsal spolupráci: „Prostě dva hráči se sešli a doplňují se v tom, co umějí, ale i v tom, co neumějí. Vědí, kdy se na partnera mohou spolehnout a kdy ho sami musí podepřít.“[2] Na druhé straně Kadárův pomocný režisér Juraj Herz si všímal jejich propastného nesouladu a myslel si, že spolupráce je od Kadára pouze gesto vděku a samotný Klos je pro režii filmu zbytečný.[3]

Filmografie, výběr[editovat | editovat zdroj]

Reference[editovat | editovat zdroj]

  1. ČTK. Zemřel slovenský režisér a scenárista Ján Kadár [online]. ct24.cz, 2009-06-01 [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 
  2. Sběr. Elmar Klos [online]. FDb.cz [cit. 2009-06-26]. Dostupné online. 
  3. KŘIVÁNKOVÁ, Darina. Jsem žid antisemita [online]. Reflex.cz, 2009-06-11 [cit. 2009-06-18]. Dostupné online. 

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]