Brno-Židenice (železniční zastávka)

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
Brno-Židenice
Staniční budova
Staniční budova
Stát ČeskoČesko Česko
Kraj Jihomoravský
město Brno
Souřadnice
Brno-Židenice
Brno-Židenice
Provozovatel dráhy SŽDC
Kód stanice 5433395
Tratě 251, 260, 300
Nadmořská výška 210 m n. m.
Zabezpečovací zařízení RZZ AŽD 71
Dopravních kolejí 6
Nástupišť (hran) 3 (5)
Prodej jízdenek Ano
Návazná doprava tramvaj, autobus
Služby ve stanici Vnitrostátní a mezinárodní pokladní přepážkaPlatba v EurechBariérové WCBufet nebo rychlé občerstveníSchodiště
Logo Wikimedia Commons Obrázky, zvuky či videaCommons
Některá data mohou pocházet z datové položky.

Brno-Židenice je železniční zastávka a odbočka v Brně. Je součástí příměstské železniční dopravy, ale zastavují zde i mezinárodní vlaky RegioJet. Poblíž zastávky se nachází terminál pro městské a příměstské autobusy IDS JMK.

Železniční zastávka[editovat | editovat zdroj]

Příměstská železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Zastavují zde linky S2, S3 a S6. Všechny jsou zaintegrované (IDS JMK). Linka S2 vede z Březové nad Svitavou přes Moravskou Chrastovou, Rozhraní, Letovice, Letovice zastávku, Zboněk, Svitávku, Skalici nad Svitavou, Doubravice nad Svitavou, Rájec-Jestřebí, Dolní Lhotu, Blansko město, Blansko, Adamov zastávku, Adamov, Babice nad Svitavou, Bílovice nad Svitavou a seřazovací nádraží Brno-Maloměřice. Po zastavení v Židenicích linka pokračuje přes Brno hlavní nádraží, Brno Chrlice, Sokolnice-Telnice, Hostěrádky-Rešov a Zbýšov. Linka S2 končí v Křenovicích na horním nádraží.

Další je linka S3. Úsek Žďár nad SázavouNíhov je nezaintegrovaný. Úsek NíhovBřeclav je zaintegrovaný. V úseku Žďár nad SázavouNíhov (nezaintegrovaný) jede přes Ostrov nad Oslavou, Laštovičky, Sklené nad Oslavou, Křižanov, Ořechov, Osovou Bítýšku a Vlkov u Tišnova. V úseku NíhovBřeclav (zaintegrovaný) jede přes Řikonín, Dolní Loučky, Tišnov, Hradčany, Čebín, Kuřim, Českou, Brno-Řečkovice, Brno-Královo Pole, Brno-Lesná. Po zastavení v Židenicích linka pokračuje přes Brno dolní nádraží, Modřice, Popovice u Rajhradu, Rajhrad, Vojkovice nad Svratkou, Hrušovany u Brna, Žabčice, Vranovice, Pouzdřany, Popice, Šakvice, Zaječí, Rakvice, Podivín a Ladná.

Linka S6 vede z Brna hlavního nádraží přes Brno-Židenice, Brno-Slatinu, Šlapanice zastávku, Šlapanice, Ponětovice, Blažovice, Křenovice dolní nádraží, Slavkov u Brna, Křižanovice, Marefy, Bučovice, Nevojice, Nesovice, Brankovice, Nemotice, Jestřabice, Bohuslavice u Kyjova, Kyjov, Kyjov zastávku, Vlkoš, Vracov, Bzenec, Veselí nad Moravou a Veselí nad Moravou-Milokošť. Úsek Veselí nad Moravou-MilokošťStaré Město u Uherského Hradiště ( – Uherský BrodBylnice) je nezaintegrovaný. V úseku Veselí nad Moravou-Milokošť – Bylnice (nezaintegrovaný) linka jede přes Uherský Ostroh, Ostrožskou Novou Ves, Ostrožskou Novou Ves lázně, Kunovice, Vésky, Popovice u Uherského Hradiště, Hradčovice, Havřice, Uherský Brod, Újezdec u Luhačovic, Šumice, Nezdenice, Záhorovice, Bojkovice, Bojkovice město, Pitín zastávku, Hostětín, Slavičín, Divnice, Bohuslavice nad Vláří a Popov.

Dálková železniční doprava[editovat | editovat zdroj]

Dálkovou železniční dopravu zde zajišťuje společnost RegioJet. Linky RegioJet zastavující v Židenicích jsou: PrahaBrno, PrahaBratislava a PrahaVídeň.

Autobusový terminál Židenice nádraží[editovat | editovat zdroj]

MHD[editovat | editovat zdroj]

Tramvajové linky[editovat | editovat zdroj]

Židenické nádraží je obsluhováno tramvají přes zastávku Kuldova. Na zastávce jezdí tramvajové linky 2 a 3. Linka číslo 2 jede ze Staré osady přes Hlavní nádraží, Nové sady, Moravanské lány do Modřic. V centru města má 3 zastávky: Malinovského náměstí, Hlavní nádraží a Nové sady.

Linka 3 vede ze Staré osady přes Moravské náměstí, Žabovřesky, Komín, Přístaviště na Rakoveckou. Dopravu obou linek zajišťuje DPMB.

Autobusové linky[editovat | editovat zdroj]

Zastavuje zde i mnoho autobusových linek MHD: 55, 58, 64, 78 a E75. Všechny linky spojují židenické nádraží s okrajovými částmi Brna (Tuřany, Líšeň a Slatina) nebo s nákupními centry v Modřicích (Olympia, Decathlon, OBI). Přepravu zajišťuje DPMB.

Příměstské autobusy[editovat | editovat zdroj]

Zastavují zde i příměstské (regionální) autobusy linky 201 a 202. Linka 201 vede z Židenic přes Starou osadu, Ochoz u Brna, Březinu, Křtiny, Habrůvku do Jedovnic. Prochází zónami 100, 101, 210, 220 a 232. Přepravu zajišťuje ČAD Blansko.

Zastavuje zde i linka 202. Vede z Židenic přes Jírovu, Ochoz u Brna do Hostěnic. Prochází zónami 100, 101, 210 a 720. Přepravu zajišťuje BDS-BUS.

Odkazy[editovat | editovat zdroj]

Související články[editovat | editovat zdroj]

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]