Arnošt Špidla

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Skočit na navigaci Skočit na vyhledávání
MUDr. Arnošt Špidla
Narození 19. února 1910
Holice (Olomouc) Rakousko-UherskoRakousko-Uhersko Rakousko-Uhersko
Úmrtí 7. května 1942
Koncentrační tábor Mauthausen
Německá říšeNěmecká říše Německá říše
Příčina úmrtí popraven zastřelením
Bydliště Brno, Karáskovo náměstí
Národnost česká
Vzdělání nedokončené vysokoškolské
Alma mater Lékařská fakulta Masarykovy univerzity
Povolání student
Partner(ka) Marie Knoblichová
Rodiče Arnošt Špidla, Rosalie Hrubanová
Příbuzní sourozenci Ladislav Špidla, Ludmila Homolová, František Špidla
Chybí svobodný obrázek.

Arnošt Špidla (19. února 1910 Olomouc-Holice7. května 1942 Koncentrační tábor Mauthausen) byl český odbojář z období druhé světové války popravený nacisty.

Život[editovat | editovat zdroj]

Arnošt Špidla se narodil 19. února 1910 v rodině Arnošta a Rosalie Špidlových v olomoucké části Holice. Vystudoval Československé státní reformované reálné gymnázium, kde v roce 1930 maturoval. Poté nastoupil na Lékařskou fakutlu Mararykovy univerzity v Brně. Zde studoval až do roku 1939, studium byl nucen přerušovat ze zdravotních důvodů. Trpěl tuberkulózou kolene. V čase uzavření českých vysokých škol nacisty v témže roce mu k dokončení chyběla už jen závěrečná státní zkouška. Společně se svým bratrem Ladislavem vstoupili do protinacistického odboje. Konkrétně podporoval příslušníky sovětského výsadku S/1. Za toto byl dne 26. listopadu 1941 v Brně zatčen gestapem a uvězněn v Kounicových kolejích. Dne 22. prosince 1941 byl stanným soudem odsouzen k trestu smrti, který byl vykonán v koncentračním táboře Mauthausen 7. května 1942. S bratrem Ladislavem byli zastřeleni v časovém rozpětí dvou minut.

Rodina[editovat | editovat zdroj]

Otec Arnošt Špidla (1881-1936) pracoval jako vrchní topič v cukrovaru Uherský Ostroh, bratr Ladislav byl vojákem z povolání nejprve v Československé armádě a poté v protektorátním Vládním vojsku. Kromě něj měl ještě sestru Ludmilu a bratra Františka. Arnoštova přítelkyně Marie Knoblichová se kvůli památce na něj nikdy neprovdala a zůstala ve styku s jeho rodinou.

Posmrtná ocenění[editovat | editovat zdroj]

  • Arnoštu Špidlovi udělila Lékařská fakulta Masarykovy univerzity dne 23. října 1947 in memoriam titul MUDr.

Externí odkazy[editovat | editovat zdroj]